Rola i funkcje obuwia medycznego i operacyjnego

Rola i funkcje obuwia medycznego i operacyjnego

5 grudnia 2015 0 przez StuffRing

300_300_productGfx_e29ec0fddf1452a4a6b2b471bc6454b2Nie od dziś wiadomo, że pracowników szpitali czy przychodni obowiązuje obowiązkowy, specjalistyczny ubiór. Dotyczy on nie tylko odzieży, ale również obuwia. Osoby odwiedzające chorych w niektórych szpitalach wciąż muszą zakładać tak zwane obuwie ochronne – są to foliowe nakładki, których wymagają niektóre placówki. Prawda jest taka, że tego typu ochraniacze przed niczym nie chronią – chyba że chodzi o brud i kurz, wnoszony na oddział. Do czego jednak służy obuwie medyczne? Kto ma obowiązek jego noszenia i dlaczego?

Obuwie medyczne a operacyjne

Mówiąc o obuwiu medycznym, należy także wspomnieć o tym operacyjnym, które posiada jednak nieco węższe zastosowanie. Obuwie medyczne to produkty przeznaczone dla przedstawicieli zawodów medycznych, takich jak lekarze, pielęgniarki czy ratownicy. W tego typu butach mogą także chodzić pracownicy przemysłu farmaceutycznego lub pracownicy hoteli czy lokali gastronomicznych. Obuwie medyczne jest najczęściej wykonane ze skór naturalnych i spodów PU. Obuwie operacyjne natomiast jest przeznaczone głównie na bloki operacyjne. Jest wykonane ze specjalnego rodzaju gumy, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je utrzymać w czystości. Tego typu buty stosuje się także w zakładach fryzjerskich, w pracy weterynarzy czy pielęgniarek.

Funkcje obuwia medycznego i operacyjnego

Przede wszystkim tego typu obuwie musi posiadać funkcję antypoślizgową, najczęściej dzięki spodom wykonanym z właściwych tworzyw. Dzięki temu na sali operacyjnej czy nawet na ostrym dyżurze, kiedy lekarz czy pielęgniarka będzie miała do czynienia z trudnym przypadkiem, nie będzie ryzyka poślizgnięcia się. Poza tym takie obuwie musi być łatwe do czyszczenia i sterylizacji. Dlatego buty wykonane są ze specjalnego rodzaju gumy, którą można wielokrotnie sterylizować w autoklawie czy prać w wysokich temperaturach. Buty muszą być naprawdę wygodne, aby lekarz operujący pacjenta mógł wytrzymać w nich przez cały czas trwania zabiegu, co może potrwać kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Oczywiście oprócz obuwia medycznego lekarze i pielęgniarki mają także obowiązek noszenia specjalistycznych fartuchów, które nie tylko pozwalają identyfikować ich jako personel szpitala czy przychodni, ale także zabezpieczają spodnią warstwę ubrania przed zanieczyszczeniami. Dlatego fartuch i obuwie medyczne to absolutne minimum, w które powinno być wyposażeni lekarze.