Ważny dowód rejestracyjny wynikiem przeglądu technicznego pojazdu

Ważny dowód rejestracyjny wynikiem przeglądu technicznego pojazdu

27 stycznia 2016 0 przez StuffRing

truck-truck-963637_640Przegląd techniczny samochodu nazywany jest także przeglądem rejestracyjnym. Większość kierowców traktuje go jako zwykłą formalność, która kończy się uzyskaniem pieczątki w dowodzie. Tak naprawdę, analiza polega na dokładnym sprawdzeniu wielu elementów samochodu. Ma to bowiem ścisły związek nie tylko z komfortem jazdy, ale także z bezpieczeństwem kierowców. Zaleca się, aby kontrolować działanie poszczególnych części również na własną rękę, gdyż pojazd może nie zaliczyć przeglądu chociażby ze względu na niedziałający klakson.

Odpowiednia stacja diagnostyczna

Przede wszystkim należy wiedzieć, że przeglądu mogą dokonywać tylko certyfikowane stacje diagnostyczne. Nie wszystkie  z nich mają bowiem uprawnienia do dokonania przeglądu samochodów napędzanych gazem, pojazdów zabytkowych czy kolekcjonerskich. To samo dotyczy quadów, które przez pewien czas były rejestrowane jako ciągniki rolnicze. Należy także zastanowić się czy bardziej zależy nam na szybkim uzyskaniu pieczątki czy na dokładnym sprawdzeniu części pojazdu. Niektórzy analitycy nie dokonają wpisu do elektronicznej bazy ze względu na obecność niektórych usterek, podczas gdy inni zaliczą przegląd i zalecą jak najszybszą naprawę wykrytych uszkodzeń.

Brak aktualnego przeglądu – jakie konsekwencje?

O łapówce dla diagnosty nie warto nawet myśleć. Jeśli uda nam się go przekonać, aby za pewną opłatą przymknął oko na nieprawidłowo działające części, policjant podczas kontroli może stwierdzić nieprawidłowy stan samochodu, prawda wyjdzie na jaw, a my możemy otrzymać karę 10-ciu lat pozbawienia wolności. Podrobiona pieczątka w dowodzie narazi nas z kolei na 5 lat więzienia. Warto również wiedzieć, że brak aktualnego przeglądu może także unieważnić polisę OC. Istnieją bowiem ubezpieczalnie, w których polisa jest aktualna tylko w przypadku ważnego dowodu rejestracyjnego. Kierowca, który nie dysponuje aktualnym OC musi uiścić karę w wysokości 3500 zł, a w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników wynosi ona ponad 5000 zł.

Niezaliczony przegląd

Już same oględziny mogą sprawić, że samochód nie przejdzie przeglądu. Jeśli na powierzchni czołowej szyby, przednich bocznych szyb czy na kloszach reflektorów istnieją różnego rodzaju pęknięcia lub brak przejrzystości, nie uzyskamy pieczątki. Jeśli natomiast oświetlenie nie działa z powodu przepalonej żarówki, należy ją wymienić na miejscu. Kolejnym powodem niezaliczenia przeglądu może być zbyt zardzewiała karoseria lub brak taka, która nie zachowuje sztywności, co może mieć miejsce w przypadku własnoręcznie usuniętego dachu. Niedopuszczalne jest również niesprawne działanie hamulców. Mogą być one zbyt słabe lub nie równo hamować koła. Badanie nie zakończy się wpisem do CEPIK również wtedy, jeśli hamulec ręczny nie działa poprawnie. Pozostałymi usterkami, które powodują niezaliczenie przeglądu jest zbyt zużyte ogumienie, występowanie wycieków czy nieszczelny lub zbyt głośny wydech.

Co zrobić w przypadku niezaliczonego przeglądu?

Jeśli nasz pojazd nie zaliczy przeglądu, jesteśmy zobowiązani do jak najszybszego naprawienia zaobserwowanych usterek. Diagnosta poda nam wydruk uwzględniający nieprawidłowo działające elementy oraz przedłuży ważność poprzedniego przeglądu o 14 dni, abyśmy mieli możliwość odstawienia pojazdu do warsztatu. Po likwidacji szkód, najlepiej udać się do tej samej stacji diagnostycznej, aby zapłacić nie za cały przegląd, a jedynie za kontrole działania naprawionych części.

Aby w jak największym stopniu wpływać na swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy, należy kontrolować poszczególne części również pomiędzy przeglądami. Istotne jest prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych, a także wycieraczek, które powinny zapewniać nam jak najlepszą widoczność w trudnych warunkach pogodowych.