Beton a korozja – jak się przed nią zabezpieczyć?

Właściwości betonu są dobrze znane każdemu, kto wykorzystuje go do prac budowlanych czy remontowych. Wyróżnia się naprawdę wysoką trwałością i odpornością na różne czynniki – o ile zostanie wcześniej odpowiednio wylany oraz zabezpieczony. Może się jednak zdarzyć, że na materiale pojawi się korozja. Dlaczego występuje na betonie? Jak sobie z nią radzić? Oto kilka sprawdzonych porad!

Czym jest korozja?

Korozja jest procesem, w którym stopniowo niszczy się dany materiał. Pojawia się w wyniku oddziaływania niekorzystnych czynników środowiska na dany przedmiot. Proces korozji możemy zauważyć po wystąpieniu rdzawego nalotu. Jest to niepożądana reakcja chemiczna, która powoduje niszczenie powierzchni – czasami nawet nieodwracalnie. 

Zjawisko korozji jest znane i często spotykane, ale najczęściej kojarzy się z takim materiałem jak metal. Dlaczego więc mówimy o nim w przypadku betonu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – otóż dla wzmocnienia konstrukcji betonowych, wewnątrz wylewki umieszczone są często zbrojenia, które narażone są na korozję. 

Jak zapobiegać korozji? 

Jako że beton Częstochowa może być podatny na korozję, warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Obecna wewnątrz woda miękka wraz z tlenkami z otoczenia to główny powód zachodzących w materiale zniszczeń. Zawarta wewnątrz woda zaczyna zwiększać swoją objętość, co skutkuje powstawaniem szczelin i utratą właściwości alkalicznych. Przestają być też chronione wewnętrzne zbrojenia.

Naprawa betonu jest konieczna, jeżeli tylko zauważymy oznaki korozji. Dlaczego? Nie chcemy przecież dopuścić do osłabienia całej konstrukcji, dlatego dla bezpieczeństwa trzeba zacząć działać od razu. Lepiej jednak wprowadzić zmiany już zawczasu i zabezpieczyć powierzchnię przed ewentualną korozją. 

W tym celu używa się bardzo różnych preparatów, które pomagają zachować szczelność. Stosuje się m.in. izolację chemoodporną, impregnację hydrofobizującą czy odpowiednie impregnaty oparte na żywicy syntetycznej, epoksydowej, poliuretanowej czy akrylowej.

Więcej informacji o betonie znajdziesz na stronie: http://wlodar.com.pl/