Ból kręgosłupa – jak szybko i skutecznie przynieść sobie ulgę?

Ból kręgosłupa – jak szybko i skutecznie przynieść sobie ulgę?

29 grudnia 2017 0 przez Nadia

photo-1514672013381-c6d0df1c8b18Ból kręgosłupa jest wyjątkowo przykrą dolegliwością. Może on mieć całe mnóstwo przyczyn, jednak niezależnie od źródła jego pochodzenia – jeśli jest silny i paraliżujący – uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wówczas nawet najprostsze codzienne czynności przysparzają mnóstwa problemów lub są wręcz niewykonalne. Na bóle w różnych odcinkach kręgosłupa cierpi wiele osób, zarówno młodych, jak i starszych, często też dokucza już małym dzieciom. Co zrobić w sytuacji, gdy kręgosłup nie daje o sobie zapomnieć? Co może być powodem takiego stanu rzeczy? Sprawdźmy już teraz!

Ból kręgosłupa – co go wywołuje?

Przyczyn bólu kręgosłupa możemy doszukiwać się tak naprawdę w trzech podstawowych obszarach. Bóle owe mogą mieć charakter zespołu przeciążeniowo-bólowego, mogą wynikać z dyskopatii bądź zmian zwyrodnieniowych (1). W pierwszym z wymienionych przypadków ból pojawia się pomimo tego, że nie występują żadne patologie i nieprawidłowości pod względem budowy anatomicznej. Jego przyczyną mogą być np.: nadwaga, otyłość, siedzący tryb życia, ciężka praca fizyczna związana z dużymi obciążeniami (1). W przypadku bólu, którego wynikiem jest dyskopatia, pod uwagę należy wziąć patologię dysków, natomiast zmiany zwyrodnieniowe ściśle związane są z kręgami (1).

Jeśli cierpimy na tzw. ból krzyża, czyli dyskomfort pojawiający się w dolnej części kręgosłupa, mogą za niego odpowiadać inne przyczyny niż wyżej wymienione. Rzekomy ból kręgosłupa (tak go interpretujemy, bo w tym obszarze odczuwamy objawy), może świadczyć o wielu innych schorzeniach, jak np.: kamica nerkowa, endometrioza, choroby wątroby bądź trzustki – jest to wówczas tzw. ból rzutowany (2). Oczywiście ból kręgosłupa może być też wynikiem urazu, np. uderzenia, stłuczenia, itp.

Jak zareagować w przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa?

W pierwszej kolejności musimy dokładnie przeanalizować, w jakim odcinku kręgosłupa odczuwamy ból, jakie ma on natężenie, od jak dawna na niego cierpimy, czy jest to ból krótkotrwały czy trwający nieprzerwanie od dłuższego czasu, jest to pierwsza taka sytuacja, czy powtarza się regularnie. Wszystkie te informacje, jeżeli ostatecznie zdecydujemy się zasięgnąć porady lekarza, będą dla niego bardzo istotne i wskażą mu pewien kierunek działań. Warto też zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się ból – czy jesteśmy w stanie jednoznacznie ustalić jego przyczynę, np. po intensywnym wysiłku, po długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej, itp.

Jeśli ból trwa długo, jest intensywny i wręcz paraliżuje, zdecydowanie musimy udać się do lekarza i poddać się wszelkim zleconym przez niego badaniom. Ustalenie przyczyny bólu znacząco ułatwi leczenie i uczyni je skuteczniejszym. Jednocześnie sami także możemy wesprzeć kręgosłup i przynieść sobie ulgę w dolegliwościach. W tym celu musimy przede wszystkim odciążyć kręgosłup – zalecany jest spokojny wypoczynek w pozycji leżącej, a z drugiej strony umiarkowana aktywność fizyczna oparta na określonych ćwiczeniach, ponieważ ciągłe leżenie nie jest dobrym pomysłem.

Skutecznym rozwiązaniem są również chłodne bądź ciepłe okłady (musimy sprawdzić, które przynoszą nam większą ulgę) (2). Ponadto, jeżeli ból jest nie do zniesienia, warto sięgnąć po sprawdzone, silne środki przeciwbólowe. Jednym z nich są preparaty na bazie ketoprofenu.

Czy ketoprofen jest na receptę?

Ketoprofen jest substancją zaliczaną do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Stosowany jest m.in. w leczeniu stanów zapalnych związanych z urazami oraz chorobami reumatologicznymi, ale doskonale niweluje także ból o innym podłożu. Czy ketoprofen jest na receptę? Do tej pory tak było, jednak teraz (tj. od 1 października 2017) można nabyć preparat na bazie ketoprofenu bez recepty.

To doskonała wiadomość szczególnie dla tych osób, które silny ból zaatakuje nagle i z zaskoczenia. Dzięki nowym przepisom nie będą musiały już stać w kolejce do lekarza, tym samym przedłużając swoje cierpienie, ale szybko nabędą efektywny lek i już po chwili poczują wyraźną ulgę. Musimy jednak pamiętać o tym, że wszelkie środki, zarówno te wydawane na receptę, jak i nie, trzeba stosować z zachowaniem ostrożności, przestrzegając wytycznych podanych w ulotce.

Bibliografia:

1. Lek. med. Libura M. Przyczyny bólu kręgosłupa. https://reumatologia.mp.pl/lista/72273,przyczyny-bolu-kregoslupa. Data dostępu: 07.12.2017.
2. Lek. med. Pietraszko W. Bóle krzyża. https://neurologia.mp.pl/choroby/151271,bole-krzyza. Data dostępu: 07.12.2017