Czego nie wiesz o pijawkach?

Czego nie wiesz o pijawkach?

18 grudnia 2017 0 przez Nadia

imagesPijawki od lat budzą pewne kontrowersje. Jedni uważają, że to cudowny, naturalny lek. Inni z kolei przekonani są, że mogą one wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Jedno jest pewne – pijawki ze sprawdzonych źródeł na pewno nam nie zaszkodzą. Cenne hirudozwiązki, które znajdują się w ich wydzielinie, potrafią zdziałać cuda i już niejednej osobie pomogły. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Pijawki niezastąpione w rehabilitacji sportowców

W razie jakichkolwiek urazów, których efektem jest duża opuchlizna standardowym procederem jest zasada „price”: protection, rest, ice, compression, elevation. Po polsku oznacza to, że obandażowaną i ochłodzoną kończynę należy umieścić wyżej. Niestety czasem przy skręceniu stawu nawet „price” nie pomaga. A co zrobić, gdy mecz zbliża się dużymi krokami? Dobrym rozwiązaniem jest leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami). Pijawki bardzo szybko usuwają obrzęki oraz krwiaki. Ponadto pomagają oczyszczać torebki stawowe i mają działanie przeciwzapalne. Ich stosowanie poleca się przy naderwanych więzadłach, skręconych stawach skokowych, kolanowych czy przy stanach zapalnych ścięgien Achillesa.

Ciekawostki o pijawkach

W naturze pijawki bytują w płytkich i mulistych zbiornikach. Żywią się krwią oraz płynem ustrojowym swoich ofiar. W Polsce żyje ok. 40 gatunków różnych pijawek. Do zabiegów wykorzystywana jest jednak tylko pijawka lekarska. Niewskazane jest stosowanie pijawek, które pochodzą z naturalnego środowiska. Mogą one bowiem przenosić różne wirusy.

Co ciekawe, pijawki mogą żywić się tylko dwa razy w roku i potrafią przeżyć bez pokarmu nawet przez dwa lata. Jednorazowo pijawka może wyssać nawet 15 cm sześciennych krwi. A w czasie zabiegu zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie.

Bezskutecznie próbowano wyprodukować związki syntetyczne, które miałyby takie działanie, jak hirudozwiązki, wydzielane przez pijawki. Wielokrotnie udało się otrzymać hirudynę w różnych formach. Nawet mieszano je razem. Niestety okazało się, że nie była ona tak skuteczna, jak ta, produkowana przez pijawki.

Jeśli interesuje Was hirudoterapia i chcecie dowiedzieć się o niej nieco więcej, zajrzyjcie na stronę: http://pijawki.abros.pl/.