Czy dobór odpowiednich wycieraczek do auta jest ważny?

Czy dobór odpowiednich wycieraczek do auta jest ważny?

27 listopada 2017 0 przez Nadia

pexels-photo-228094To właśnie wycieraczki odpowiadają za dobrą widoczność za kierownicą, która jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Tak naprawdę wycieraczki wymieniamy bardzo rzadko – zdecydowanie zbyt rzadko. I zdarza nam się to wówczas, gdy ich pisk jest już nie do wytrzymania. Kiedy wymieniać wycieraczki i dlaczego ich wybór ma znaczenie?

Kiedy wycieraczki są do wymiany?

Sprawne wycieraczki powinny pozostawiać szybę suchą. Jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasze są już do wymiany, wystarczy włączyć je w czasie deszczu. Zróbcie to najlepiej na postoju, byście mogli skupić się na szybie. Jeśli szyba za przesuwającą się gumą wycieraczki zostaje sucha, nie trzeba ich wymieniać. Jeśli jednak pozostaje na nim film wodny, rozpraszający światło i rozmywający ostrość widzenia, musimy jak najszybciej kupić nowe wycieraczki.

Musimy pamiętać, że niesprawnie działające wycieraczki mogą ograniczać naszą widoczność. Ma to znaczenie zwłaszcza w nocy, kiedy przez film wodny na szybie, możemy nie zauważyć pieszego czy pojazdu jednośladowego. Chcecie tak ryzykować?

Jak przedłużyć żywotność wycieraczek?

Przede wszystkim główna zasada jest taka, by nie używać ich na suchą szybę. Wycieraczki najszybciej zużywają się, gdy powierzchnia jest chropowata i zachodzi tarcie. Jeśli więc mamy brudne szyby, nie używajmy wycieraczek „na sucho”, tylko użyjmy dużą ilość płynu do spryskiwaczy. Jeśli szyba samochodu jest zakurzona i zapiaszczona, wycieraczki ścierają się szybciej i nierównomiernie.

Jak wybrać wycieraczki?

Zacznijmy może od ich długości. Jeśli nie wiecie, jaką wybrać, to podpowiadamy, że powinna ona być taka sama, jak długość wycieraczek fabrycznych. Wybierając takie wycieraczki mamy pewność, że będą oczyszczać odpowiednio duże pole, a jednocześnie nie będą zahaczać o siebie. Zwracajmy uwagę również na zatrzaski wycieraczek. Często okazuje się, że tych nowych w ogóle nie da się zamontować i wtedy lepszą opcją jest używanie tych fabrycznych. Gdy zamontujemy wycieraczki, sprawdźmy, czy uchwyt zabezpiecza przed zsunięciem się wycieraczki z ramienia.

Wycieraczki znajdziecie w serwisie samochodowych: http://www.impwar.pl/.