Czy gramatyka jest najważniejsza w nauce języka obcego?

Czy gramatyka jest najważniejsza w nauce języka obcego?

22 marca 2016 0 przez Nadia

uk-1067140_640

Każdy, kto próbuje lub kiedykolwiek próbował nauczyć się języka angielskiego, na pewno z niechęcią wspomina zajęcia skoncentrowane jedynie na teorii. Przyswajanie regułek i uczenie się na pamięć konstrukcji zdań wymaga silnej woli. A przecież często, nawet po kursach i nauce wszelkiego rodzaju formułek, porozumiewanie się w obcym języku stanowi problem. Brak praktycznych ćwiczeń oraz związana z tym bariera językowa i brak pewności siebie nie pozwalają w pełni korzystać z posiadanej wiedzy. Przez to wiele osób zadaje sobie pytanie, czy „wkuwanie” teorii w ogóle jest potrzebne.

Co z tą gramatyką? 

– Nauka zasad obowiązujących w języku angielskim to jeden z filarów, pozwalających ten i każdy inny język obcy zrozumieć. Dlatego jej poznanie jest konieczne. – tłumaczy specjalista z częstochowskiej szkoły języków obcych tarkowski.edu.pl – Na wszelkiego rodzaju kursach problem stanowi nie tyle sama gramatyka, co forma zajęć lub metoda, która nie spełnia indywidualnych potrzeb kursanta.

Najlepsze rozwiązanie stanowi regularna nauka słownictwa i gramatyki poprzez ćwiczenia praktyczne. Dla osób, które pragną zacząć komunikować się po angielsku płynnie, pewnie i bez bariery językowej najlepszym rozwiązaniem są zajęcia oparte głównie na rozmowie w obcym języku. I właśnie z myślą o takich osobach powstała metoda bezpośrednia.

Szybko i efektywnie

Nauka angielskiego za pomocą metody bezpośredniej koncentruje się głównie na pokonaniu bariery językowej. Kursanci poznają nowe słownictwo, zwroty oraz konstrukcje gramatyczne poprzez bawienie się nimi oraz rozmowy między sobą. Nie są to jednak z góry ustalone, odgrywane z podręcznika scenki – tematy dotyczą najczęściej aktualnych wydarzeń, zainteresowań lub otaczającego świata. W ten sposób uczestnicy nabywają potrzebną wiedzę teoretyczną, a jednocześnie uczą się ją elastycznie wykorzystywać w praktyce. Metoda bezpośrednia pozwala nauczyć się języka bardzo szybko i efektywnie. System powtórek daje możliwość samodzielnego weryfikowania nabytej wiedzy oraz tego, nad czym jeszcze warto popracować.