Czy ubezpieczenie obejmuje holowanie pojazdu?

Czy ubezpieczenie obejmuje holowanie pojazdu?

24 października 2021 0 przez StuffRing

karmann-ghia-178382_640Jeżeli samochód zatrzymał się nagle na drodze i niemożliwe jest kontynuowanie jazdy, trzeba wezwać pomoc drogową. Pojazd należy odholować w bezpieczne miejsce.

Ubezpieczenie assistance

Generalnie holowanie jest objęte tzw. ubezpieczeniem assistance. To specjalna polisa, której celem jest wspieranie kierowców podczas kłopotów na drodze. Można ubezpieczyć się od kolizji, wypadku lub awarii. Na rynku istnieje wiele wariantów ubezpieczeń, w które wliczone są usługi assistance. W ramach pakietu oferuje się bezpłatną naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie auta do 150 km, pomoc w zlokalizowaniu najbliższego parkingu lub warsztatu. Niestety, darmowe holowanie przysługuje zwykle tylko wtedy, gdy doszło do kolizji lub wypadku. Jeżeli samochód stanął przez awarię, trzeba zadzwonić po holownika.

OC

Usługi assistance można wykupić osobno, jako samodzielną polisę. Niekoniecznie muszą być one dołączone do OC lub AC. Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczenia można sprawdzić dzwoniąc na numer alarmowy ubezpieczyciela. Znajduje się on w otrzymanej polisie. Przez telefon można dowiedzieć się, jakie usługi gwarantuje ubezpieczenie i jakiego można oczekiwać wsparcia.

Pomoc drogowa

Jeśli nie można bezpłatnie odholować samochodu lub nie posiada się pakietu assistance, należy zadzwonić po pomoc drogową. Najlepiej wcześniej przygotować sobie numer firmy, która działa na terenie całego kraju. Informacji można także szukać przez CB Radio lub za pomocą internetu w urządzeniach mobilnych. Pomoc drogowa działa w każdych warunkach i o każdej porze. Nie ma znaczenia, czy samochód utknął na drodze w środku nocy lub podczas zamieci śnieżnej. Kiedy warunki pogodowe są bardzo niekorzystne, lepiej od razu zadzwonić po holownika. Pracownicy pomocy drogowej szybko i bezpiecznie odholują samochód lub ściągną go z pomocą lawety. Ważne jest przecież, by uniknąć dodatkowych niebezpieczeństw i jak najszybciej usprawnić ruch na drodze.