Czym kierować się przy wyborze macierzy dyskowej lub serwera NAS?

Czym kierować się przy wyborze macierzy dyskowej lub serwera NAS?

19 lutego 2022 Wyłączono przez StuffRing

Macierze dyskowe poprawiają bezpieczeństwo i szybkość zapisu danych. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w połączeniu z serwerami. Jak dopasować odpowiednie parametry techniczne? Na co zwrócić uwagę, decydując się na taki sprzęt? Przeczytaj nasze porady.

Dlaczego warto zainwestować w macierz dyskową?

Macierz dyskowa to urządzenie składające się z kilku, a nawet kilkudziesięciu dysków twardych bądź SSD pogrupowanych w standardzie RAID. Każda z tych grup jest traktowana przez system operacyjny jako pojedynczy dysk. Technologię poleca się szczególnie firmom, którym zależy na zapewnieniu niezawodności i wydajności  infrastruktury informatycznej. Macierze i serwery storage niosą ze sobą szereg korzyści. Do najważniejszych zaliczają się:

– szybkość transmisji oraz bezpieczeństwo,

– odporność na awarie pojedynczych elementów (jeśli dojdzie do uszkodzenia jednego dysku z odpowiedniego zestawu RAID, pozostałe nadal mogą pracować – nadmiarowe mogą być m.in. zasilacze, wentylatory czy nawet kontrolery),

– możliwość budowania zestawów RAID o dużej pojemności,

Macierze dyskowe mogą być użyte przy obsłudze:

– bazy danych,

– kopii zapasowych,

– przestrzeni dyskowej serwerów plików,

– w układach wieloserwerowych, np. przy klastrach niezawodnościowych (HA – High Availability),

– do budowy skalowalnych układów składowania danych dla rozwiązań “chmurowych”, czyli Cloud.

Kto powinien zaopatrzyć się w urządzenia typu NAS?

Urządzenia NAS (czyli sieciowe serwery plików) różnią się od macierzy przede wszystkim sposobem dostępu do danych. W skrócie rzecz ujmując, stanowią połączenie serwera i macierzy dyskowej. Dostęp do plików odbywa się poprzez sieć lokalną i protokoły plikowe takie jak SMB, AFP, NFS (specyficzne dla różnych systemów operacyjnych, w jakie mogą być wyposażone urządzenia klienckie korzystające z danych). Dostęp do serwerów NAS może odbywać się za pośrednictwem Internetu – wymaga to jednak odpowiedniego zabezpieczenia infrastruktury i dostępu do danych.

Urządzenia NAS stosuje się przede wszystkim tam, gdzie korzysta się bezpośrednio z urządzeń klienckich – przykładem są NAS-y umożliwiające wykonywanie kopii danych zapasowych z komputerów w firmie. Proste wersje urządzeń NAS używane są też przez użytkowników domowych – często wyposaża się je w dodatkowe funkcjonalności typu “media server”. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w środowisku domowym i umożliwia dzielenie się plikami nawet przez internet.

Jakie dyski wykorzystuje się w macierzach i serwerach plików?

W macierzach wykorzystuje się m.in. dyski NL-SAS, SAS oraz SSD (Flash). Te ostatnie charakteryzują się dużą szybkością – korzystają ze zintegrowanych układów obwodowych. Dodatkowo dyski półprzewodnikowe nie posiadają ruchomych części mechanicznych. Cechują się również mniejszymi opóźnieniami. Doskonale nadają się do zapisu niewielkich paczek danych pojawiających się z dużą częstotliwością.

W macierzach dyski często używane są jako przestrzeń typu “cache” służąca do zwiększenia wydajności i skrócenia dostępu do najczęściej używanych danych. Dodatkowo przy użyciu techniki “tiering” mogą służyć do budowy zasobów dla danych (“hot data”). Dane składowane w takiej lokalizacji są dostępne natychmiast i z największą możliwą przepustowością.

Na co zwracać uwagę, wybierając macierz dyskową lub NAS-a?

Macierz dyskowa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, a także do infrastruktury, w jakiej będzie pracować. W sprzedaży znajdują się gotowe układy z fabrycznie zamontowanymi dyskami. Można również zdecydować się na samodzielną konfigurację parametrów technicznych. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie rozwiązanie? Poniżej lista praktycznych porad:

  • Liczba i pojemność dysków – w niewielkich firmach sprawdzą się urządzenia mieszczące kilka dysków o łącznej pojemności kilkunastu TB. W większych organizacjach macierze liczą nawet kilkadziesiąt dysków o różnych pojemnościach. Należy pamiętać, że ilość dysków wpływa nie tylko na samą pojemność, ale też na wydajność macierzy.
  • Wymagany poziom RAID “Redundant Array of Independent Disks” (ang.) – to nadmiarowa macierz zbudowana z niezależnych dysków. RAID ma tzw.  poziomy – najczęściej spotykane to 0, 1, 5, 6, 10 czy 60. Dla każdego z nich jest określana minimalna liczba dysków, dostępna efektywnie przestrzeń użytkowa oraz sposób zabezpieczenia danych. Dla baz danych i obsługi systemów operacyjnych sprawdzi się RAID 10. Z kolei do tworzenia kopii zapasowych oraz archiwizacji plików najczęściej wykorzystuje się standard RAID 6. Wynika to z dobrego stosunku niezawodności do ceny. Takie rozwiązanie jest też odporne na awarię nawet dwóch dysków w grupie (co ma znaczenie dla bezpieczeństwa składowanych danych i jest zalecane przy dyskach o większych pojemnościach).
  • Rodzaj interfejsu – do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczają się: iSCSI, FC czy rzadziej SAS. Dobór odpowiednich interfejsów podyktowany jest głównie rodzajem zastosowania macierzy oraz możliwościami środowiska, do jakiego zostaje podłączona.
  • Rozmiary i typ obudowy – decydując się na urządzenie, warto sprawdzić jego wymiary oraz sposób dostępu do dysków. Przy konstrukcjach o dużej ilości dysków dostępne są obudowy oferujące dostęp do dysków od góry. Profesjonalne urządzenia dostarcza się w obudowach dostosowanych do montażu w szafach typu “RACK”, a tylko w szczególnych przypadkach (np. urządzenia dedykowane dla stacji do obróbki video) dostępne są konstrukcje wolnostojące.
  • Dostępne funkcje – macierze wyposażone są w szereg praktycznych udogodnień i funkcjonalności, jak np. snapshot, auto-tiering, replikacje, thin provisioning.

Macierz dyskowa lub NAS to doskonały wybór!

Inwestując w macierz dyskową lub serwer NAS, zyskuje się przede wszystkim wydajność oraz bezpieczeństwo danych. To przekłada się na zwiększoną niezawodność infrastruktury informatycznej. Kwestie związane z przesyłem i przechowywaniem danych są krytyczne, a w wielu wypadkach to najważniejszy zasób w firmie stanowiący o wartości przedsiębiorstwa na rynku.

Warto więc rozważyć zakup stabilnej pamięci masowej. Urządzenia należy dopasować do budżetu, potrzeb biznesowych oraz posiadanego lub planowanego środowiska informatycznego. Do wyboru są m.in. różne typy napędów, poziomy RAID, interfejsy hosta czy też klasy wydajności, jakie oferują poszczególne konstrukcje.