Dlaczego warto zamontować blachodachówkę?

Dlaczego warto zamontować blachodachówkę?

18 marca 2020 0 przez StuffRing

Od wielu lat, w Polsce blachodachówki oraz blachy trapezowe cieszą się coraz większą popularnością. Doceniane są przede wszystkim ze względu na ich ekonomiczną cenę, estetykę oraz lekkość. Ponadto, montaż blaszanego pokrycia dachu jest niezwykle prosty i nie trwa długo, zapewniając jednocześnie maksimum korzyści.

Blachodachówka, a kształt dachu

Blachodachówka cechuje się tym, że niezależnie od kształtu i stopnia skomplikowania dachu, jej montaż będzie bardzo prosty. W przeciwieństwie do dachówki ceramicznej robocizna będzie o wiele niższa, dlatego jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne. Ponadto w odróżnieniu od blachodachówki, ceramiczne elementy muszą być indywidualnie docinane i profilowane, co generuje dodatkowe odpady budowlane.

Dzięki rozwiniętej technologii blachodachówki dostępne są w formie arkuszy bądź modułów.  Arkusze pozwalają na skuteczne i szybkie pokrycie dużej powierzchni dachowej, przy czym najczęściej pokrywa się nimi dachy magazynów, fabryk itp. Oczywiście lepszym rozwiązaniem w przypadku tych budynków będzie blacha trapezowa.

Modułowy format blachodachówki idealnie będzie pasować do mniejszych powierzchni o bardziej skomplikowanych dachach, które występują np. w domach jednorodzinnych.

Pokrycie dachowe – akustyka i nagrzewanie

Niestety materiał, jakim jest blacha, ciągnie za sobą pewne niedogodności. Po pierwsze, pod wpływem dużego natężenia słonecznego, blacha bardzo szybko ulega nagrzaniu. W ten sposób powstaje bardzo duża różnica temperatur między poddaszem a parterem. Wymaga to wykonania specjalnej izolacji w konstrukcji dachowej, aby zapobiec tej sytuacji.

Po drugie, blachodachówka posiada niską izolacyjność akustyczną, dlatego nie jest najlepszym materiałem, jeżeli mowa o wytłumianiu hałasu. Szczególnie jest to odczuwane podczas mocnych ulew, gradobić i silnych nawałnic, kiedy hałas jest wyjątkowo wysoki.

Ile kosztuje pokrycie dachowe?

Zdecydowanie koszt zastosowania blachodachówki lub blachy trapezowej jest o wiele niższy niż w przypadku dachówek ceramicznych lub betonowych. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że tańszy jest sam materiał, ale również dlatego,  że blaszane pokrycia dachowe nie wymagają wytrzymałej i grubej więźby dachowej.