Hirudoterapia – leczenie pijawkami medycznymi

Hirudoterapia – leczenie pijawkami medycznymi

21 lutego 2018 Wyłączono przez StuffRing

leech-169525_1280Hirudoterapia to leczenie za pomocą pijawek medycznych. Ma ona szerokie zastosowanie dla organizmu człowieka. Jest stosowana zarówno miejscowo, jak i kompleksowo. Terapia jest uzależniona od potrzeb konkretnego pacjenta.

Leczenie za pomocą pijawek medycznych jest kojarzone przede wszystkim z upuszczaniem „złej krwi”. Jest to jeden z mitów. Same w sobie pijawki zawierają hirudozwiązki wspomagające i wzmacniające organizm. Wśród najbardziej powszechnych znajdują się: hirudyna działająca przeciw zakrzepom, aparyza zwiększająca płynność i lepkość krwi, hementyna wspomagająca rozbijanie zakrzepów oraz gilatyna przeciwdziałająca przerzutom.

Jednak to nie wszystkie substancje prozdrowotne. Jest ich w sumie ponad 200, a nie wszystkie zostały rozpoznane i sklasyfikowane. Stąd stwierdzenie, że pijawki są mini laboratoriami. To bogactwo związków poprawiających kondycję organizmu ma duże znaczenie w terapii.

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) może dotyczyć różnych chorób, w tym układu krążenia, nerwowego czy limfatycznego. Warto jednak pamiętać, że te żyjące w warunkach naturalnych nie nadają się do leczenia. Muszą zostać wyhodowane w sterylnych warunkach laboratoryjnych.

Jednak nie każdy może zostać poddany tej terapii. Wykluczone są osoby, które pobierają leki rozrzedzające krew (np. Acenocumarol, Polocard, Acard, Clexane), sterydowe albo antybiotyki. Innym przeciwwskazaniem są złe wyniki badań krwi. Z czego najważniejsze dotyczą hemoglobiny, hematokrytu i płytek krwi.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia za pomocą pijawek medycznych jest terapia miejscowa. Wówczas stworzenie jest przykładne do konkretnej części ciała, po to aby, zwiększyć skuteczność kuracji. Substancje trafiają bezpośrednio do miejsca, w którym trwa zapalenie bądź potrzebującego wzmocnienia. Hirudoterapię można jednak prowadzić na kilka różnych sposobów.

Więcej na temat hirudoterapii oraz zastosowania i metod wykorzystywania pijawek leczniczych w medycynie można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.