Jak dobrać kolor dachu do elewacji budynku?

Ładnie wykończony dom to też właściwy dobór koloru elewacji oraz pokrycia dachowego. A decyzja co do kolorów, wcale nie jest taka łatwa, zwłaszcza jeśli mamy do wyboru całą paletę różnych barw, co sprawia, że mamy naprawdę wiele możliwości do wyboru. Jak wybrać żeby później nie żałować? O czym warto pamiętać? 

Sprawdzić plan zagospodarowania przestrzeni 

Zanim wybierzemy kolor pokrycia dachowego, należy sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni nie narzuca koloru dachu. Pokrycia dachowe w podobnej kolorystce stosowane są, aby zachować ład przestrzenny. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach mamy do wyboru nie tylko wiele różnych materiałów na pokrycia dachowe, ale również całe palety barw. Dlatego w planach zagospodarowania przestrzeni, z reguły podane są palety dopuszczalnych barw. 

Co wybrać pierwsze pierwsze – kolor elewacji czy dachu?

Tu odpowiedź jest prosta, ponieważ w procesie budowlanym najpierw robi się dach, a dopiero później maluje ściany. Pokrycie dachowe https://glinmet.pl/ musi wytrzymać kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, natomiast kolor elewacji możemy zmienić kiedy tylko chcemy. Odpowiadając więc na pytanie – najpierw wybieramy kolor dachu, a dopiero później kolor elewacji. Najbardziej klasyczne rozwiązanie to pokrycie dachowe w kolorze ceglastym oraz jasna elewacja. Jednak połączenie tego typu nie będzie pasować do tych nowoczesnych brył budynków. Tu lepiej postawić na ciemny, grafitowy dach oraz jasno szara elewacja. Tu też warto dodać, że ciemne dachy lepiej prezentują się na większych przestrzeniach, dlatego jeśli nasz dom stanie na małej działce, lepiej postawić na inny kolor. 

Jak wybrać dach do elewacji?

Dobrze dobrany dach to nie tylko kolor, ale też materiał. Na nowoczesnych domach, tradycyjna dachówka ceramiczna w ceglastym odcieniu, będzie wyglądać raczej śmiesznie i dziwnie. Lepiej jest wybrać taki materiał jak blachodachówka , której barwę możemy wybrać według własnego gustu. Takie blaszane pokrycie dachowe idealnie pasuje do nowoczesnych budynków. 


Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *