Jak obudzić w dziecku pasję?

Jak obudzić w dziecku pasję?

22 września 2017 0 przez Nadia

pexels-photo-346796Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej. Bardzo przydatne w rozwoju jest, jak się okazuje posiadanie pasji. Dobrze jeśli dziecko ma ciekawe zainteresowania, ponieważ to oprócz lepszego rozwoju pozwala przetrwać wszelkie trudności, również te w późniejszych etapach życia. Podobno każdy ma jakiś talent, trzeba tylko umieć go odnaleźć, podobnie jest z pasją. Podpowiadamy jakimi sposobami można rozbudzić zainteresowania dziecka.

Przyjrzyj się swojemu dziecku

Pierwszym krokiem do zidentyfikowania zainteresowań dziecka jest obserwacja. Wielu rodziców nie zauważa potencjału jaki drzemie w ich pociechach, ponieważ po prostu bagatelizują ich zainteresowania. Zwróć więc uwagę, co szczególnie lubi robić Twoje dziecko. Może uwielbia rozwiązywać zagadki? Może próbuje śpiewać? Może tańczy, gdy tylko usłyszy jakaś muzykę? Może kopie wszystko co popadnie? Może uwielbia samochodziki? Albo lubi malować? To tylko przykłady, zainteresowań jest naprawdę od groma i tylko od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie je dostrzec w swoim dziecku. Możesz także zapytać swojej pociechy, co najbardziej lubi robić. Oczywiście, może zdarzyć się, że odpowie, że najbardziej lubi oglądać TV, ale często możesz dowiedzieć się o o wiele ciekawszych zainteresowaniach, niż mogło Ci się wydawać.

Szukaj a znajdziesz – czyli trzeba próbować

Jeżeli nie obserwujesz żadnych zachowań u dziecka, które by mogły definiować jego zainteresowania, warto poszukać razem z nim. Kto wie, może i Tobie uda się odkryć jakąś nową pasję. Możesz zaproponować dziecku np. wspólne rysowanie i zobaczyć jak mu idzie i czy dobrze się przy tym bawi. Podobnie z tańcem, czy śpiewem. Może warto zapisywać dziecka na zajęcia próbne z różnych dziedzin. Obecnie jest tego od groma, a często udaje się trafić w punkt. Nasze dziecko z pewnością będzie nam wdzięczne za włożony przez nas trud. Dobrym sposobem na szukanie zainteresowań są też zabawki tematyczne. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko interesuje się wyścigami samochodowymi to może warto znaleźć tory wyścigowe dla dzieci https://moleo.pl/pol_m_ZABAWA_ZABAWKI-ELEKTRYCZNE_TORY-WYSCIGOWE-1692.html., bo przecież nie poślemy go od razu na tor. Z drugiej strony uciekanie od tego typu zainteresowań, również może przynieść efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego.