Jak oczyścić dach i rynny przed zimą?

Jak oczyścić dach i rynny przed zimą?

28 sierpnia 2019 0 przez StuffRing

Jesień za pasem, więc to najlepszy czas na przygotowanie dachu oraz rynien do nadchodzącej pory roku. Konieczne jest sprawdzenie stanu zadaszenia oraz rynien, by zimą i jesienią budynek mógł funkcjonować prawidłowo i należycie odprowadzać wodę z dachu. O tym, jak krok po kroku wyczyścić te części budynku przeczytasz w tym artykule.

Czyszczenie rynien – od czego zacząć?

Zaczynamy od generalnego wyczyszczenia rur ze śmieci, liści, błota i innych zanieczyszczeń, które naniósł wiatr. Najlepiej wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, która wszystko wymyje i odsłoni wnętrza rynien. Kiedy te będą już wyczyszczone i pozbawione śmieci, sprawdźmy czy nie są uszkodzone. Dokładnie obejrzyjmy środkową i zewnętrzną część rynien oraz załamania. Nawet najdrobniejsza rysa lub pękniecie powinno budzić nasze obawy i skłonić nas do konserwacji. Dzięki temu w przyszłości unikniemy poważniejszych napraw.

Jeśli nasze rynny są stalowe, warto nanieść na nie specjalną powłokę ochronną i dodatkowo zabezpieczającą materiał przed rdzewieniem. Możemy także wymienić pojedyncze moduły rynien, kiedy te są już zniszczone i konserwacja okaże się nieopłacalna.

Konserwacja dachu – na to zwróć uwagę

Przystępując do prac konserwacyjnych na dachu, najpierw należy zmyć pierwszą warstwę brudu za pomocą myjki ciśnieniowej. Następnie, resztki śmieci i błota usuwamy szczotką. Na koniec sprawdzamy stan techniczny dachu. Zwracamy szczególną uwagę na miejsca łączeń modułów lub arkuszy albo dachówek. Każde drobne pękniecie lub zmieniony kolor jakiegoś odcinka dachu powinien nas zaniepokoić i skłonić do naprawy usterek. Jeśli nasza blachodachówka ma kilka lat, można dodatkowo nanieść na zadaszenie specjalne powłoki ochronne w formie preparatu.

Naprawa dachu nie zawsze się opłaca

Jeśli spektrum szkód na dachu jest duże, czasami lepiej opłaca się wymienić cały dach. Idealnym zamiennikiem starego zadaszenia okazuje się być ekonomiczna i trwała blacha trapezowa. Nie rdzewieje, jest ocynkowana i odporna na negatywne czynniki atmosferyczne. Jeśli więc zależy nam na budżetowym rozwiązaniu, warto przemyśleć zakup takiego właśnie materiału na dach.