Jak spać krócej i się wyspać?

Jak spać krócej i się wyspać?

8 sierpnia 2019 0 przez StuffRing

Coraz szybsze i intensywniejsze tempo życia zmusza nas do ograniczenia godzin snu. Czasami konieczne jest zarwanie nocy lub szybka drzemka zamiast pełnowartościowego, 8-godzinnego wypoczynku. Wydawać by się mogło, że to niezdrowe i wcześniej czy później odbije się na naszym organizmie. Niekoniecznie. Krótszy, ale w pełni regeneracyjny sen jest możliwy. Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób spać krócej i się zrelaksować.

Fazy snu a jakość wypoczynku

Z lekcji biologii na pewno pamiętamy, że w nocy nasz sen składa się z kilku faz. Utarte przekonanie głosi, że najważniejszy jest etap, kiedy znajdujemy się w fazie REM. To najgłębszy i najbardziej regenerujący czas dla naszego organizmu. Zwykle trwa on 1,5-2 godz. Przyjmując, że śpimy 7-8 godzin, to około 4 godziny spędzamy na dosypianiu. Co to oznacza w praktyce? Kładąc się spać o 23, przez pierwszą godzinę śpimy głęboko, ale dopiero w najodpowiedniejszym momencie przechodzimy w fazę REM. Łatwo obliczymy, iż trwa ona do 2-3 w nocy. Wychodzi więc, że 5-6 godzinny sen jest możliwy i nie musi mieć niekorzystnego działania na nasze zdrowie. Jednak samo poznanie tajników krótkiego i efektywnego relaksu to za mało. Warto jeszcze sprawdzić, co może nam pomóc szybciej zasnąć, by jak najmniej minut marnować na przewracanie się z boku na bok.

Pościele, tekstylia i kołdry – zadbaj o klimat w sypialni

Na samą myśl o ciepłym, miękkim i wygodnym łóżku, w którym czeka na nas kołdra powleczona w ulubione tekstylia, oczy kleją się same. Dlatego zadbaj o to, by w Twojej sypialni zawsze czekało na Ciebie łózko z ulubioną pościelą i podręcznym stolikiem nocnym, na którym postawisz wszystkie wieczorne i poranne umilacze. Bardzo dobrze sprawdza się kołdra całoroczna. Zapewnia komfortowy i zdrowy wypoczynek zarówno w chłodne, zimowe noce, jak i upalne, letnie. Wietrzenie pokoju, lekkie i ciepłe światło, pościel wyprana w ulubionym zmiękczaczu do tkanin, dywanik pod łóżkiem, wygodna piżama – to wszystko pomoże Ci szybko przestawić się na wieczorny wypoczynek i ułatwi zaśnięcie oraz poranne wstawanie z łóżka. Jeśli szukasz wygodnej i ładnej pościeli, kołder i innych tekstyliów, zajrzyj tutaj: https://expertsnu.pl/.