Jak układać płytki ceramiczne w łazience?

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?

23 czerwca 2018 0 przez StuffRing

building-1080596_1280Posiadając wszystkie niezbędne akcesoria do płytek, przy odrobinie chęci płytki ceramiczne w łazience można położyć samodzielnie. Dostępne dziś materiały, takie jak zaprawy, kleje i fugi są tak przygotowane przez producentów, że w zasadzie każdy jest w stanie wykonać różne prace, posługując się dołączoną do nich instrukcją. Jeśli chcesz ułożyć kafelki w swojej łazience sam, przeczytaj naszą krótką instrukcję, która z pewnością ułatwi ci pracę.

Przygotuj podłoże

Płytki ceramiczne trzeba układać na czystym, suchym i równym podłożu. Najpierw należy zabrać się za usunięcie ze ścian wszelkich poprzednich warstw, takich jak stare tapety, farby czy inne nietrzymające się już ścian fragmenty starych zapraw lub tynków. Następnie całą powierzchnię trzeba oczyścić i zlikwidować wszelkie nierówności. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej zaprawy wyrównującej. Jeśli ubytki w ścianie są niewielkie można od razu zagruntować ścianę, położyć folię izolacyjną w płynie i użyć tylko kleju wyrównującego. Na tym etapie przydadzą się takie akcesoria do płytek, jak: szpachla, wałek malarski, a czasem niezbędna będzie nawet szlifierka.

Najważniejszy pierwszy rząd

Wszyscy, którzy mają już doświadczenie w układaniu płytek, dobrze wiedzą, że najważniejszy jest pierwszy rząd. Musi on być położony z największą starannością, bo jeśli tu płytki będą umieszczone krzywo, to wszystkie kolejne będą coraz bardziej odbiegać od właściwej linii. Najpierw, za pomocą sznura mierniczego i zwykłej poziomicy wyznacza się linię, która musi być równoległa do podłogi, na wysokości równej jednej płytce powiększonej o miejsce na fugę. Warto ułożyć płytki „na próbę”, aby wybrać wariant, który wymaga najmniejszego docinania kafli.

Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że najwyżej ułożony rząd kafli nie powinien być docinany. Należy tak rozplanować ułożenie kafli, aby docinać ewentualnie te, które znajdą się na samym dole. To jest bardzo ważne w każdym pomieszczeniu, a tam, gdzie podłoga ma jakikolwiek kąt nachylenia, jest to wręcz kluczowe.

Po wszelkich przymiarkach wyznacza się linię pionową i dolną poziomą, a następnie kładzie się pierwszy rząd oraz pierwszą kolumnę kafli. Wartko sprawdzić kilka razy pion i poziom, bo każda niedokładność zemści się w kolejnych rzędach ze zdwojoną siłą.

Podstawy mocowania kafli

Gdy powiódł się pierwszy etap prac, trzeba przygotować wszelkie niezbędne akcesoria do płytek i przystąpić do kolejnego etapu. Szpachlą nakłada się klej na powierzchnię około jednego metra kwadratowego i całość przeciąga specjalną szpachelką zakończoną ząbkami, tak aby powstały regularne bruzdy. Pierwszą płytkę przykleja się w rogu wyznaczonym przez pierwszy rząd poziomy i pionowy. Pomiędzy płytkami umieszcza się krzyżyki dystansowe. Po położeniu kilku następnych kafli trzeba sprawdzać poziom i pion. Jeśli któraś z płytek wystaje, należy ją docisnąć gumowym młoteczkiem.  Na końcu układa się dolny rząd kafli, który ma znaleźć się bezpośrednio przy podłodze.

Wielki finał

Po ułożeniu kafli, zanim klej wyschnie do końca, trzeba wyjąć krzyżyki dystansowe. Po około dobie nadchodzi czas, aby wypełnić przestrzenie między płytkami. W tym celu rozprowadza się specjalną zaprawę do spoinowania, używając gumowej ściągaczki, a następnie nadmiar materiału usuwa się za pomocą zwykłej, wilgotnej gąbki. Potem można już podziwiać efekty swojej pracy.