Jak wybrać dobre urządzenia gastronomiczne?

Jak wybrać dobre urządzenia gastronomiczne?

4 lutego 2021 0 przez StuffRing

Wartość branży gastronomicznej systematycznie wzrasta – w 2019 r. wyniosła ona ponad 32 mld zł [1]. To pokazuje, że coraz więcej Polaków kupuje gotową żywność, a także korzysta z restauracji i barów. Aby prowadzić dobrze prosperujący biznes – pomimo ogromnej konkurencji na rynku – potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Czym się kierować przy jego wyborze?

Wyposażenie do firm zajmujących się przygotowywaniem posiłków, wypiekaniem pieczywa czy serwowaniem własnych deserów wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Odpowiednio dobrane urządzenia wpływają jednak na jakość i smak potraw. Stąd też ich zakup powinien być przemyślany. Warto stawiać na sprawdzone maszyny gastronomiczne, które są do nabycia na stronie hert.pl.

Na co zwrócić uwagę, inwestując w maszyny gastronomiczne?

Decydując się na zakup specjalistycznych urządzeń, nie można pozwolić sobie na kompromisy. Nowoczesne modele nie tylko usprawniają bieżącą pracę, ale również pomagają w ograniczeniu kosztów operacyjnych. Na co położyć nacisk, wybierając wyposażenie? Poniżej prezentujemy garść praktycznych rad:

  • Rodzaj prowadzonej działalność

Do podstawowych kryteriów zalicza się profil firmy. Inne wyposażenie dobiera się do restauracji, inne do piekarni lub sklepów sprzedających własne wypieki. Urządzenia muszą być zgodne z założeniami biznesowymi i zbieżne z oferowanym menu.

  • Zakres dystrybucji

Kupując sprzęt, należy również zastanowić się nad skalą dystrybucji. Na rynku można nabyć urządzenia o wydajności rzemieślniczej lub pracujące w trybie ciągłym. Pierwsze z nich sprawdzają się w niewielkich punktach usługowych, w drugie zaopatrują się zakłady wytwarzające gotową żywność na szeroką skalę.

  • Warunki techniczne lokalu

Wybierając maszyny gastronomiczne, trzeba dopasować ich gabaryty, a także typ zasilania i rodzaj przyłączy do warunków lokalowych.

  • Zastosowane materiały

Nie bez znaczenia są użyte materiały. Powinny być one dostosowane do kontaktu z żywnością – dobrze sprawdzają się m.in. stal nierdzewna, hartowane szkło. Takie komponenty są odporne na korozję i łatwe w czyszczeniu. Spełniają też restrykcyjne normy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

  • Wykonanie i konstrukcja

Pod uwagę trzeba wziąć sposób wykonania. Maszyny gastronomiczne muszą być bezawaryjne. Dodatkowe systemy zabezpieczające, stabilna konstrukcja, odporność na wysokie temperatury i wilgoć – to elementy, którym należy się przyjrzeć.

  • Sposób eksploatacji

Łatwość w utrzymaniu czystości stanowi niezwykle istotny czynnik. Posiłki muszą być bowiem przygotowywanie w higienicznych i sterylnych warunkach. Stąd też dobrze dowiedzieć się, jak dbać o powierzchnie mające kontakt z żywnością. Obecnie produkowane modele wyróżniają się prostą konserwacją, a niektóre z nich wyposażono w system WIP (Wet in Place) pozwalający na mycie maszyn w jednym miejscu, bez konieczności ich demontażu

Dlaczego warto wybierać urządzenia znanych marek?

Urządzenia przeznaczone do branży gastronomicznej muszą odznaczać się niezawodnością działania. Doskonałym wyborem są więc sprzęty renomowanych marek. Doświadczeni producenci dysponują własnym zapleczem technologicznym, co wpływa na jakość oferowanych wyrobów. Dodatkowo przedsiębiorstwa, które długo funkcjonują na rynku, dbają o zastosowanie innowacyjnych technologii obniżających koszty eksploatacji i przekładających się na wyższą wydajność.

Do zalet wyposażenia dostarczanego przez rozpoznawane brandy zalicza się również rozbudowana struktura organizacyjna. Często takie firmy posiadają kilka oddziałów, co ułatwia kontakt z konsultantami. Organizacje wyróżniają się również profesjonalnym serwisem, dzięki czemu są w stanie szybko eliminować bieżące awarie.

Zakup sprzętu gastronomicznego nie należy do prostych zadań. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania warto skonsultować się z doradcami technicznymi pracującymi w punktach dystrybuujących specjalistyczne urządzenia. Właściciele restauracji, barów lub hoteli mogą dodatkowo przedyskutować tę sprawę z szefem kuchni.

Źródło:

  1. Raport „Rynek gastronomiczny w Polsce 2019”, horecanet.pl