Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

20 czerwca 2015 Wyłączono przez Nadia

child-544316_640Higiena jamy ustnej jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych zębów i unikanie próchnicy. Od samego początku powinno zachęcać się dziecko do dbania o ząbki. Najlepiej sprawić, by weszło mu to w nawyk.

Guma balonowa i cola

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele przyborów toaletowych i past, które dedykuje się specjalnie dla dzieci. Kolorowe szczoteczki do zębów, kubeczki z naklejkami, smakowe pasty, mogą zachęcić dzieci do mycia. Przybory takie mogą wyglądać wręcz jak zabawki, dzięki czemu dbanie o zęby nie będzie kojarzyło się dziecku z przykrym obowiązkiem, ale z elementem przyjemności.

Dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do mycia zębów jest także używanie tabletek barwiących. Takie tabletki pozwalają zauważyć, które miejsca nie są jeszcze wystarczająco domyte. Dla dzieci zabawa z nimi może być bardzo frapująca, ponieważ mogą farbować swoje zęby na różne kolory.

Maluchy lubią wykonywać te same czynności, które wykonują rodzice. Dobrze jest myć zęby razem przed lustrem. Każdy z członków rodziny powinien mieć swój kubeczek i swoją szczoteczkę do zębów. Dziecko będzie wtedy czuło, że mycie zębów jest normalną częścią dnia i higiena jamy ustnej stanie się dla niego oczywista. Dobrze też pokazać dziecku podczas zabawy, że jego ulubione lalki lub misie też dbają o zęby.

Stomatolog jak czarodziej

Nie należy straszyć dziecka wizytą u stomatologa. Dobrze jest mu najpierw pokazać, jak wygląda gabinet dentystyczny i poznać go ze stomatologiem. Dzięki temu mały pacjent nie będzie bał się nowego miejsca i chętniej zgodzi się na wizytę u dentysty. Trzeba też wybrać odpowiedniego lekarza. Najlepiej jeśli dzieckiem zajmie się dentysta dziecięcy. W jego gabinecie bardzo często jest wiele kolorów, dziecko dostaje mały upominek po wizycie. Przede wszystkim jednak stomatolog dziecięcy podchodzi do małego pacjenta z dużą cierpliwością, szczególną troską i wyczuciem. Tłumaczy mu jak działają różne urządzenia i uspokaja podczas przeprowadzania zabiegów.