Jak zbudować drewutnię?

Jak zbudować drewutnię?

6 lutego 2019 Wyłączono przez StuffRing

Każdy, kto ma kominek, wie, że składowanie drewna opałowego bywa problematyczne, bo ciężko wygospodarować miejsce. Z reguły trzyma się je gdzieś za domem, gdzie narażone jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Po pewnym czasie takiego składowania, butwieje i przestaje nadawać się do palenia. Dlatego dobrze jest postawić drewutnię, czyli specjalny „magazyn”, w którym w bezpieczny sposób będziemy mogli przechowywać drewno opałowe. 

Jak postawić drewutnię?

Budowa takiej konstrukcji wcale nie jest trudna i nie zajmie dużo czasu, nawet tym, którzy nie są miłośnikami majsterkowania. Oczywiście nic na siłę! Bo jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, to zawsze może zamówić gotową konstrukcję u producenta. Skupmy się jednak na tych, którzy chcą spróbować swoich sił i postawić drewutnię sami. O czym muszą pamiętać? Najważniejsze to wybrać miejsce jak najbliżej domu, bo przecież po drewno będziemy chodzić często, a chyba nikt nie lubi spacerów w środku nocy, zimą przez całe podwórko. Drewna nie możemy składować bezpośrednio na ziemi, więc nie wystarczy postawienie samych ścian, ważne jest podłoże i to aby zachować co najmniej 10 cm szczeliny wentylacyjnej. Inaczej drewno może zacząć butwieć. Całą konstrukcję możemy postawić z drewnianych belek, a ściany wykonać z desek, które pomalujemy na wybrany przez nas kolor. Trzeba tylko pamiętać, że drewno, które wykorzystamy do budowy konstrukcji, trzeba najpierw odpowiednio zaimpregnować. 

Dach jest najważniejszy!

W każdej konstrukcji dach to najważniejsza część, bo to on musi chronić przed wilgocią, słońcem i opadami. Musi też być trwały! Jak więc wybrać odpowiedni materiał na zadaszenie? Skoro jest tyle dostępnych na rynku? Pamiętajmy, że drewutnia to bardzo lekka konstrukcja, więc dach nie może jej dodatkowo obciążać. Najlepiej więc sprawdzi się blaszane pokrycie https://glinmet.pl/ – blacha trapezowa lub blachodachówka. Materiał ten jest trwały, lekki i odporny na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. A decydując się na blachodachówkę, w wyglądzie przypomina ona tradycyjne blachówki ceramiczne, więc całość konstrukcji będzie się ładnie prezentować.