Jaką posadzkę położyć w garażu?

Jaką posadzkę położyć w garażu?

24 czerwca 2019 0 przez StuffRing

Być może podczas urządzania garażu nie przykładamy takiej wady do detali, jak przy wystroju domu, ale również i tutaj ważne jest użycie odpowiedniego materiału na podłogę. Ze względu na narażenie na uszkodzenia mechaniczne (trzeba pamiętać, że każdy samochód swoje waży), posadzka w garażu musi być wytrzymała i trwała, żeby mogła nam posłużyć przez lata, a przy tym łatwa w utrzymaniu i bezpieczna. Co najlepiej sprawdza się na garażową podłogę?

Beton na podłogę w garażu

Beton to najczęściej wykorzystywany materiał w tego typu pomieszczeniach. Odpowiednio położony, nie musi stanowić tylko wewnętrznej warstwy, którą należy pokryć czymś innym – po wygładzeniu i oszlifowaniu, a także po uformowaniu wokół kratki spustowej sprawi, że otrzymamy podłogę stabilną i odporną na uszkodzenia. Beton na podłodze może nie prezentuje się zbyt estetycznie, ale w garażu walory wizualne schodzą nieco na dalszy plan. By ułatwić sprzątanie posadzki betonowej, dobrze ją później zaimpregnować i powtarzać ten zabieg co kilka lat. 

Wylewka betonowa

Tworzy tak samo trwałą i wytrzymałą powierzchnię jak surowy beton. Wykonuje się ją ze zwykłej lub samopoziomującej masy cementowej, choć trzeba pamiętać, że ta druga nadaje się tylko do garaży płaskich, nie jest zalecana do podłoża ze spadkiem. Tutaj również, by ułatwić proces sprzątania, najlepiej pokryć wylewkę betonową impregnatem.

Posadzka malowana w garażu

By poprawić wygląd posadzki betonowej, można użyć w garażu farby przeznaczonej specjalnie do pokrywania tego typu materiałów. To również dobry sposób na odremontowanie garażowej podłogi – trzeba tylko wcześniej upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio wygładzona (w tym celu można użyć wlewki samopoziomującej). Farby, którymi swobodnie można pokryć beton, to: akrylowe, epoksydowe i uretanowo-alkidowe. Są odporne na ścieranie i zmywanie, co jest szczególnie ważne właśnie w garażach. Posadzkę należy pokryć kilkoma warstwami, przed każdą odczekując przynajmniej 24 godziny.

Czy płytki ceramiczne nadają się do garażu?

Owszem – po prostu nie każde będą odpowiednie. Przede wszystkim muszą być bardzo twarde, by nie narazić je na uszkodzenia. Podłoga zrobiona z płytek zapobiegnie wsiąkaniu wilgoci, co również jest istotne. Ponadto płytki są bardzo łatwe do codziennego czyszczenia. 

Posadzki żywiczne

One również doskonale sprawdzą się w garażu i można je dostosować do swoich potrzeb – sprzedawane są w kilku kolorach, ale mogą zostać pokryte farbą. Masę żywiczną można nakładać warstwami albo wylać na powierzchnię. 

Jeśli planujesz budowę lub remont garażu i szukasz odpowiedniej posadzki, zajrzyj tutaj: http://www.centrumposadzek.com.pl/