Jakie błędy popełniamy, kupując używany samochód?

Jakie błędy popełniamy, kupując używany samochód?

27 grudnia 2017 0 przez Nadia

key-791390_960_720Okazuje się, że podjąć decyzję o zakupie auta nie jest trudno. Decydujemy się na auto używane i zaczynamy szukać modelu spełniającego nasze oczekiwania. Tu właśnie zaczynają się schody – musimy wybrać konkretny pojazd, co zwykle nie jest proste. Po drodze zaś popełniamy różne błędy – spróbujemy Cię przed nimi uchronić.

Jeśli chcesz kupić używany samochód, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby nie popełnić podstawowych błędów i nie dać się oszukać nieuczciwym handlarzom. Następnie wybierz formę jego sfinansowania – np. gotówkę lub kredyt samochodowy – a następnie ruszaj w drogę! Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, oglądając auto.

Jaki przebieg?

Oferty samochodów z niedużym przebiegiem budzą nasze największe zainteresowanie. Zwykle przebieg jest dla nas podstawą, gdy wybieramy samochód. Aż 75% ankietowanych przyznało, że nie kupią auta, które ma dużo na liczniku.

Tymczasem handlarze doskonale o tym wiedzą, dlatego też wiele używanych samochodów ma przestawione liczniki. To jedno z najczęściej stosowanych oszustw dotyczy przede wszystkim aut sprowadzanych. Zwykle przeciętny kierowca robi około 15-20 tys. km rocznie. Jeśli wartość na liczniku jest mała, prawdopodobnie został przekręcony.

Numer VIN

VIN to indywidualny numer samochodu, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz na tabliczce znamionowej samochodu. Składa się z 17 znaków, które informują nas o marce, typie, roku produkcji samochodu, a nawet jego modelu, przebiegu, wypadkach itd. Na podstawie tego numeru możemy obejrzeć całą historię wybranego pojazdu – informacje zawarte są w bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu. Okazuje się jednak, że ponad połowa kupujących zapomina to sprawdzić lub nawet nie wie, że każde auto ma unikalny numer VIN!

Książka serwisowa

Jedynie 37% kupujących używany samochód przegląda książkę serwisową pojazdu. Zwykle tylko zerkniemy do niej, nie wczytując się w szczegóły – a to właśnie z tego dokumentu możemy dowiedzieć się wiele o naszym przyszłym samochodzie, jego usterkach, kłopotach itd., a także o tym, gdzie był serwisowany i naprawiany przez poprzedniego właściciela – u jakiegoś mechanika czy może w autoryzowanym serwisie. Warto zwrócić uwagę także na okresowe przeglądy. Jeśli oglądany przez Ciebie samochód nie ma książki serwisowej, bo się zgubiła, nie wierz w to – zapewne auto nie jest warte uwagi.

A jazda próbna?

Zawsze warto zdecydować się na jazdę próbną interesującym nas autem – bez względu na to, czy jest ono nowe, czy używane. Okazuje się jednak, że ponad połowa z nas kupuje samochód, którego nie zna. To jeden z poważniejszych błędów, gdyż każde auto nieco inaczej się prowadzi. Może okazać się, że trafisz na egzemplarz, z którego nie będziesz zadowolony. Warto przejechać się co najmniej pół godziny, posłuchać, jak pracuje silnik, sprawdzić, jak zmienia się w nim biegi itd. To absolutna podstawa, jeśli jesteśmy szczerze zainteresowani zakupem tego auta!