Język angielski metodą Callana

Język angielski metodą Callana

15 lipca 2016 0 przez Nadia

concentration-16032_640 (1)

Język angielski jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych języków świata. Posługuje się nim ponad 1,5 miliarda osób na całym świecie. Jego znajomość nie tylko ułatwia porozumiewanie się z przedstawicielami innych narodowości, ale ma także ogromny wpływ na znalezienie lepszej pracy. Warto więc zainwestować w siebie i rozpocząć naukę języka angielskiego, która na pewno zaowocuje w przyszłości.

Metody nauki języka angielskiego

Aktualnie istnieje wiele metod, które mają szybko i skutecznie nauczyć języka. Wszystkie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wybór metody jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy nie tylko od grupy wiekowej ucznia, ale także stopnia jego zaangażowania i chęci. Co raz więcej szkół oferuje naukę metodą bezpośrednią, która polega na ciągłej konwersacji w języku angielskim. Pod koniec każdego działu utrwala się zdobyte umiejętności poprzez wykonywanie ćwiczeń gramatycznych. Dla dzieci natomiast poleca się metodę Helen Doron, która opiera się głównie na grach, zabawach i nauce anglojęzycznych piosenek. W ten sposób maluchy przyswajają obcy język tak, jak ojczysty i uczą się nawet 10 razy szybciej niż dorośli. Jednak wciąż najpopularniejsza wśród uczniów i nauczycieli jest metoda Callana.

Metoda Callana – założenia

Jest to metoda nauki języka obcego, którą wprowadził w 1960 roku Robin Callan. Opiera się ona o ciągłą konwersację w obcym języku. Polega ona na szybkim i wyrywkowym zadawaniu pytań uczniom, którzy muszą jak najszybciej odpowiedzieć. W każdym pytaniu wprowadza się nowe słowo, które musi znaleźć się również w odpowiedzi. Nie ma możliwości robienia notatek oraz zapisywania nowo poznanych słówek. Uczeń ma za zadanie je zapamiętać, a nauczyciel musi od razu poprawiać błędy uczniów. Następnie podczas czytania, uczeń poznaje pisownię nowych słów i w końcu uczy się ich, pisząc dyktando. Metoda ta zakłada naukę poprzez wytwarzanie nawyków.

Zalety i wady metody Callana

Wiele szkół, jak np. szkoła języka angielskiego w Częstochowie, prowadzą naukę właśnie metodą Callana. Ta ma oczywiście zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do największych wad tej metody zalicza się ograniczenie samodzielnego myślenia ucznia, niską atrakcyjność lekcji, niezrozumienie wielu zasad gramatycznych, zbyt szybkie tempo nauki czy nabywanie umiejętności posługiwania się językiem tylko w nietypowych sytuacjach. Ma ona jednak także sporo zalet, np. zmuszanie ucznia do mówienia likwiduje nieśmiałość i poczucie skrępowania podczas mówienia, różnorodność słownictwa czy aktywny udział uczniów w lekcji. Ponadto nauka jest konkretnie ukierunkowana na zdawanie egzaminu FCE.