Kamera samochodowa – po co i dla kogo?

Kamera samochodowa – po co i dla kogo?

4 maja 2017 0 przez Nadia

nightSamochodowy rejestrator jazdy to gwarancja, że nie zaskoczą Cię już żadne nieprzewidziane sytuacje na drodze. Przydaje się zarówno podczas długich wakacyjnych wyjazdów, jak i do codziennego poruszania się po mieście. Posiadanie takiego sprzętu niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich konkretnie?

Zalety rejestratorów jazdy

Kamery samochodowe są sprzętem coraz popularniejszym wśród kierowców na całym świecie. Dzięki nim kierowcy nie tylko są w stanie udowodnić, że są niewinni zdarzenia drogowego, ale także minimalizują liczbę niebezpiecznych piratów drogowych. Nagranie z rejestratora trasy może okazać się kluczowym dowodem w sądzie w spornych kwestiach drogowych. Nierzadko zdarzają się sytuacje niejasne, w których winny stłuczki próbuje zrzucić winę na drugiego użytkownika ruchu drogowego. Dzięki zarejestrowaniu takiego zdarzenia nie tylko udowodnimy swoją niewinność, ale także możemy wygrać spór z ubezpieczycielem czy policją. Coraz częściej zdarzają się również próby wymuszenia odszkodowania przez pieszych, który w tym celu rzucają się pod na przykład zatrzymujący się przed przejściem dla pieszych samochód. Są to sytuacje w Polsce jeszcze bardzo rzadkie i trudne. Zarejestrowanie takiego zachowania może uchronić nas przed odpowiedzialnością karną i dużymi obciążeniami finansowymi.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na rejestrator jazdy, stajemy przed trudnym zadaniem wyboru odpowiedniego sprzętu. Rynek oferuje wiele urządzeń z różnego rodzaju funkcjami i opcjami, więc wybór odpowiedniego nie jest wcale prosty. Dobrze wybrać sprzęt renomowanej marki np. Xblitz, model Xblitz Night. Dzięki niemu bardzo wyraźnie zarejestrujemy obraz zarówno w dzień, jak i w nocy, a to bardzo ważne. Jedną z najważniejszych kwestii jest rozdzielczość nagrania. Ważne jest, aby widoczne były wszystkie szczegóły, łącznie z numerami rejestracyjnymi innych samochodów oraz znakami drogowymi. Warto pamiętać, że w nocy światła latarni mogą zaburzyć obraz, dlatego tak ważne jest, aby nagranie w tym czasie nie traciło na jakości. Ważny jest również kąt nagrywania. Kamera powinna rejestrować przynajmniej oba pasy ruchu. Przeważnie kamery nagrywają wszystko w obrębie 120 stopni, jednak dostępne są również urządzenia obejmujące kąt nawet 150 stopni. Nie bez znaczenia pozostaje ilość pamięci wewnętrznej oraz możliwość umieszczenia w kamerze zewnętrznej karty SD. Należy bowiem wiedzieć, że im lepsza jakość nagrania, tym plik będzie zajmował więcej miejsca. Warto zapoznać się także z innymi, dodatkowymi funkcjami rejestratora, aby wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.