Kiedy warto udać się do ortodonty?

Kiedy warto udać się do ortodonty?

29 marca 2019 Wyłączono przez StuffRing

Gabinet stomatologiczny każdy z nas stara się odwiedzać regularnie. Ale co z ortodontą? Czy warto umówić się na wizytę również do tego specjalisty? Jeśli podejrzewamy u siebie wady zgryzu lub drobne niedociągnięcia w uzębieniu, które sprawiają, że nie możemy szeroko się uśmiechnąć, interwencja ortodonty jest w zasadzie niezbędna.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to specjalista zajmujący się wadami zgryzu. Jego zadaniem jest ocenić stan szczęki i wszelkie niedociągnięcia związane z estetyką i funkcjonowaniem uzębienia. Ortodonta może być również jednocześnie stomatologiem. Jeśli stwierdzi u nas jakąkolwiek wadę zgryzu, zaleci nam specjalistyczny aparat ortodontyczny – stały lub ruchomy. Z usług tego specjalisty warto korzystać już od najmłodszych lat, ponieważ praktycznie każde dziecko powinno mieć skorygowany zgryz. Najczęściej jednak zaniedbujemy te drobne nieestetyczne niedociągnięcia i pozbywamy się ich dopiero w dorosłości. Wtedy proces wyrównywania zębów jest bardziej czasochłonny i bardziej kosztowny niż w latach młodości.

Kiedy potrzebny jest aparat ortodontyczny?

Na aparat ortodontyczny warto się zdecydować, gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany w układzie swojej szczęki. Pamiętajmy również o tym, by zapisać dziecko na wizytę kontrolną u ortodonty i zyskać szansę na szybkie naprostowanie wadliwego uzębienia. Wady zgryzu są bardzo powszechne, ponieważ nie wiemy, jak im zapobiegać i z jakiego powodu powstają. Jednym z nich jest układanie malucha na nieodpowiedniej poduszce. Kolejny powód tego schorzenia to źle dobrany smoczek lub nocne ssanie przez dziecko kciuka albo zgrzytanie zębami. Jeśli więc nie chcemy, by nasza pociecha musiała nosić aparat ortodontyczny, koniecznie sprawdzajmy jej nawyki nocne i postarajmy się do minimum ograniczyć czynniki powodujące krzywy zgryz. Jako osoby dorosłe nie jesteśmy na straconej pozycji, jeśli chodzi o pozbycie się wady zgryzu. Bez względu na wiek, zdecydujmy się na aparat korekcyjny lub zabieg, który w szybki sposób naprawi wadę i pozwoli nam się szeroko i pewnie uśmiechać. Pomoże nam w tym ortodonta Rzeszów.