Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

1 czerwca 2017 0 przez Nadia

Zbliżają się wakacje, a co za tym idzie – upalne dni. Gdy na dworze panują wysokie temperatury, klimatyzacja jest nam niezbędna. Jak jednak o nią dbać, by dobrze działała i co ważne, nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie? Przeczytajcie nasze porady.

Klimatyzacja dla alergików czy przeciw nim?

O ile nasza klimatyzacja jest sprawna, oczyszcza powietrze z pyłków roślin, a także bakterii, wirusów czy grzybów. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pojeździe znajdują się alergicy. Musimy jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy oczyszczać kanałów doprowadzających powietrze oraz nie pozbędziemy się grzybów z klimatyzacji, objawy alergiczne mogą się nasilić. Jeśli kierowcą takiego auta jest właśnie alergik, może dojść do utrudnienia w prowadzeniu pojazdu za sprawą łzawienia oczu czy częstego kichania.

Odgrzybianie to podstawa

W odgrzybianiu pomogą nam różnego rodzaju preparaty, np. aktywne pianki odgrzybiające układ i oczyszczające kanały wentylacyjne. Odgrzybianie nie jest ani trudną, ani wymagającą czynnością. Wyjmujemy filtr pyłkowy, a następnie aplikujemy preparat w kanał wlotowy. Można również zainwestować w środki do odświeżania klimatyzacji, które usuwają nieprzyjemny zapach.

Chemia czy ozonowanie?

Kolejne metody oczyszczania klimatyzacji to chemia lub ozonowanie. Pierwszy sposób polega na rozpyleniu specjalnego preparatu przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Druga z metod wymaga użycia generatora ozonu. Jest on dość drogi, ale dzięki niemu zaoszczędzimy na kupowaniu innych środków.

Przegląd „techniczny”

Przynajmniej raz w roku warto sprawdzić działanie wszystkich elementów układu. Najlepiej skorzystać z usług serwisu, np. http://www.bmw-service-fialkowski.pl/. Powinniśmy również wymienić filtry – kabinowy oraz osuszający, który pozbywa się nadmiaru wilgoci. Filtr osuszający wymienia się zwykle co 2 lata. Wśród elementów, które należy sprawdzić, znajduje się także sprężarka, a konkretnie ilość znajdującego się w niej oleju. Stan oleju powinniśmy kontrolować co pół roku. Na działanie urządzenia negatywny wpływ może mieć także czynnik chłodzący, który również warto co jakiś czas uzupełniać.