Leczenie kanałowe
22 września 2018Kiedy pojawia się lekki ból zęba z reguły staramy się go zagłuszyć tabletkami lub sięgamy po domowe sposoby. Odkładamy na później wizytę u stomatologa, ponieważ nierzadko leczenie kojarzy się z bólem, a dźwięk borowania przyprawia nas o dreszcze. Trafiamy na fotel stomatologiczny dopiero kiedy ból nasila się do tego stopnia, że jest nie do zniesienia i nie daje normalnie funkcjonować. Możliwe, że wtedy czeka nas leczenie kanałowe.
Czym właściwie jest leczenie kanałowe?
Inaczej zwane jest leczeniem endodontycznym. To nic innego jak usunięcie chorobowo zmienionej tkanki (miazgi) z komory i kanałów zęba, a następnie zdezynfekowaniu ich oraz wypełnieniu specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe często jest jedynym sposobem na uratowanie zęba i uniknięcie jego usunięcia. Nie należy ono do przyjemnych, ale nie musi boleć, ponieważ przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na zróżnicowaną budowę zębów, leczenie kanałowe Radom jest dość trudne, wykonywane pod mikroskopem. Proces leczenia obejmuje z reguły ok 2-3 wizyt.
Jaki jest koszt takiego leczenia?
Niestety leczenie kanałowe nie jest tanie, a jego koszt zależy między innymi od liczby kanałów leczonego zęba oraz od metody i techniki leczenia. W Polsce leczenie tego typu refundowane jest tylko w niektórych przypadkach, dentysta NFZ Radom https://koronadent.pl/ u dorosłych wyleczy za darmo tylko zęby przednie, zaś dzieci oraz kobiety w ciąży i okresie połogu mogą liczyć na darmowe leczenie wszystkich zębów. W prywatnych gabinetach zapłacimy według cennika, a wtedy koszt jednej wizyty to ok 200-600 zł.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
W dzisiejszych czasach leczenie kanałowe jest bardzo bezpieczne, a przy zastosowaniu odpowiednich środków jest całkowicie bezbolesne. W niektórych przypadkach jednak nie jest wskazane, między innymi wtedy kiedy kształt kanałów zęba uniemożliwia przeprowadzenie całej procedury leczenia. Wówczas mniej ryzykownym rozwiązaniem jest usunięcie zepsutego zęba.
Nigdy nie należy lekceważyć nawet lekkiego bólu zęba i od razu zgłaszać się do stomatologa. Również regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym uchronią nas przed leczeniem kanałowym, które może nie jest już tak bolesne jak kiedyś, ale do tanich nie należy.