MTB, Dual, a może Downhill? Czyli jak dobrać odpowiedni sprzęt do jazdy

MTB, Dual, a może Downhill? Czyli jak dobrać odpowiedni sprzęt do jazdy

15 marca 2016 0 przez Nadia

professional-road-racing-cyclist-922515_640

Już od dłuższego czasu można obserwować wszechobecną modę na zdrowe odżywianie i wzmożoną aktywność fizyczną. Podczas popołudniowego spaceru można zauważyć mnóstwo biegaczy czy rowerzystów. Ruch na świeżym powietrzu daje zastrzyk pozytywnej energii, a sport sam w sobie dostarcza satysfakcji i poprawia samopoczucie. Trening będzie jednak korzystny i komfortowy tylko wtedy, gdy będziemy używać właściwego sprzętu.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu roweru

Kolarstwo to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportu. Angażuje wszystkie mięśnie ciała i jest możliwa do uprawiania zarówno indywidualnie jak i grupowo. Jazda będzie jednak komfortowa tylko na odpowiednio dobranym rowerze. Zakup jednośladu to zadanie bardziej znaczące niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Kupujący powinien brać pod uwagę wiele czynników takich jak cel zakupu, rodzaj obieranych tras oraz ich długość, budowę swojego ciała oraz dostępny budżet. Istotna jest nawet płeć kolarza. Kobiety są z reguły niższe, mają dłuższe nogi oraz szerszą miednicę. Panowie, odczują o wiele większy komfort jazdy jeśli zdecydują się na rowery męskie Giant. Ich konstrukcja jest doskonale dopasowana do budowy ciała i umożliwia dynamiczna jazdę.

Konstrukcja roweru górskiego

Kolarstwo górskie cieszy się ogromna popularnością. Rowery przeznaczone dla tej dziedziny sportu nazywane są MTB i umożliwiają jazdę po nierównych nawierzchniach oraz posiadają solidną konstrukcję, która chroni kolarza przed upadkiem. W porównaniu do rowerów szosowych czy trekkingowych, te górskie są cięższe. Biorąc pod uwagę komfort jazdy, rowery górskie wyposażone są w amortyzatory. Rama występuje tutaj w różnych kształtach, w zależności od przeznaczenia roweru. Do tych bardziej wymagających stosuje się ramy z pełną amortyzacją. Jeśli mamy na celu jazdę po bardziej nierównych terenach, doskonale sprawdzą się rowery górskie Author.

Rowery Downhill

Rowery typu Downhill są odpowiednie dla kolarzy, którzy preferują bardziej ekstremalną jazdę. Polega ona na jak najszybszym zjeździe ze stromego zbocza. Celem zjazdu jest osiągnięcie jak najlepszego czasu, co zdecydowanie nie należy do łatwych zadań. Na terenie zbocza występują bowiem liczne nierówności, takie jak kamienie czy wystające korzenie. Oprócz tego, na trasie zjazdowej często występują uskoki, umożliwiające najbardziej widowiskowe efekty podczas całego wyścigu. Takie warunki przemawiają za tym, że używany rower powinien cechować się niezwykle stabilną konstrukcją. Z reguły Downhille ważą 16-20 kg. Są w pełni amortyzowane i posiadają geometrię odmienną od reszty rowerów górskich. Producenci montują tu również tarczowe hamulce hydrauliczne, podobne budową do motocyklowych czy samochodowych, które pozwalają zatrzymać się nawet przy wielkiej prędkości.

A może freeride?

Kolejna dyscyplina kolarstwa ekstremalnego to freeride. W tym przypadku, kolarze, powinni decydować się na przeznaczone do tego celu rowery dual. Istotną kwestią, która odróżnia je od rowerów downhillowych jest zamontowana przednia przerzutka, umożliwiająca jazdę pod górę. Kolejne różnice to mniejszy skok zawieszenia, krótsza baza kół oraz bardziej stromy kąt główki ramy który ma na celu poprawę zwrotności przy mniejszych prędkościach i na bardziej technicznych sekcjach.

Kolarstwo stawia przed nami wiele możliwości. W zależności od naszych upodobań, możemy zdecydować się na spokojną, rekreacyjną lub bardziej ekstremalna jazdę. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni sprzęt i amortyzacja są warunkiem koniecznym, który ochroni nas przed ewentualną kontuzją.