Odzież narciarska, czyli jak się ubrać na stok?

Odzież narciarska, czyli jak się ubrać na stok?

30 października 2015 0 przez StuffRing

Niezależnie do tego, czy jest się doświadczonym czy początkującym narciarzem, na stoku trzeba być odpowiednio ubranym. I nie chodzi tu oczywiście o modę, czy też nie tylko o modę, ale przede wszystkim o stroje wygodne, funkcjonalne, ciepłe, wytrzymałe i zapewniające bezpieczeństwo. Co zatem warto wiedzieć, kompletując pierwszy raz swoją odzież narciarską?

Skompletowanie odzieży narciarskiej nie jest małym wydatkiem, dlatego warto zacząć przygotowania do sezonu nieco wcześniej niż na tydzień czy miesiąc przed wyjazdem na narty. Poszczególne elementy stroju i wyposażenia można dobierać i kupować osobno.

Bielizna, czyli druga skóra
Bielizna idealna dla sportowców, w tym także dla narciarzy, to bielizna termoaktywna, zwana drugą skórą. Jej działanie chroni osoby podejmujące wysiłek fizyczny zarówno przed przegrzaniem ciała, jak i przed zmarznięciem, utrzymując optymalną temperaturę przy skórze. Materiał, z którego wykonana jest taka bielizna odprowadza pot na zewnątrz, a kiedy jest zimno, świetnie izoluje. Warunkiem prawidłowego działania odzieży termoaktywnej jest jednak odpowiednie dopasowanie rozmiaru ubrań – bielizna musi idealnie przylegać do ciała. Jeśli ktoś dokładnie zna swoje wymiary, może zrobić zakupy przez Internet, jeżeli nie ma się pewności, co do rozmiaru i / lub pierwszy raz kupuje się tego typu rzeczy, lepiej udać się do dobrego sklepu stacjonarnego oferującego odzież termoaktywną. Przed wyjazdem na narty należy mieć w zestawie: majtki, kobiety także sportowy biustonosz, do tego termoaktywna koszulka (najlepiej z długim rękawem i z golfem) oraz dopasowane, termoaktywne spodnie / getry. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale zdecydowanie zakup ten wart jest takich pieniędzy. Odzież termoaktywna to podstawowa i najważniejsza warstwa ubioru narciarza, zapewnia komfort w różnych warunkach atmosferycznych i doskonale chroni przed zachorowaniem.

Bluza – odzież pośrednia
Bezpośrednio na koszulkę termoaktywną zakłada się bluzę. W zależności od tego, jaka pogoda panuje na stoku, może to być grubsza lub nieco lżejsza bluza polarowa albo (choć to z pewnością większy wydatek) tzw. bluza techniczna na przykład ze stretchu. Tutaj również należy trzymać się zasady doboru ubrań raczej dopasowanych, a nie luźnych. Im lepiej rzecz przylega do ciała, tym lepiej chroni przed zimnem i wilgocią.

Spodnie narciarskie
Spodnie to jeden z ważniejszych elementów narciarskiej odzieży. Mają być wygodne oraz dobrze chronić przed śniegiem i zimnem. One, w przeciwieństwie do odzieży termoaktywnej, nie muszą być tak bardzo „oddychające”. Spodnie na narty powinny być przede wszystkim ciepłe, wodoszczelne i wiatroszczelne! O jakości spodni narciarskich decyduje między innymi rodzaj zastosowanej w nich membrany. Zależnie od materiału i technologii wykonania (na przykład GORE-TEX), spodnie cechuje różny stopień odporności na wilgoć. To właśnie dobra membrana w dużej mierze decyduje o cenie tej części garderoby narciarza, a mowa tu o koszcie od kilkuset złotych do nawet dwóch tysięcy PLN. Spodnie narciarskie charakteryzują się wysokim stanem, dopasowanym krojem u góry i rozszerzającymi się na dole nogawkami (najlepiej z suwakami ułatwiającymi dostęp do butów). Do spodni mogą być dołączone regulowane, odpinane szelki. Praktycznym i potrzebnym rozwiązaniem są także dość obszerne, zapinane kieszenie, a w przypadku początkujących narciarzy, specjalne wzmocnienia na kolanach oraz pośladkach.

Kurtka dla narciarza
Kurtka narciarska, tak jak spodnie, musi być wygodna, zapewniać ciepło, mieć możliwe wysoki stopień nieprzemakalności i chronić przed wiatrem, ale też zapewniać odpowiednią wentylację i mieć właściwości „oddychające”. To na stoku jest najważniejsze, dlatego zarówno w spodnie, jak i w kurtkę, sporo się inwestuje (czasami jest to nawet kwota kilku tysięcy złotych). Liczy się tutaj nie tylko materiał i zastosowane technologie, ale też funkcjonalne rozwiązania w kroju danego modelu (wywietrzniki, kieszenie, konstrukcja kaptura, elementy regulowane, fartuch przeciwśnieżny i in.). Na co zatem szczególnie zwracać uwagę przy wyborze kurtki? Przede wszystkim na wysokiej jakości membranę odporną na wiatr i wodę. W drugiej kolejności na dobre dopasowanie kurtki – w sensie rozmiaru i przydatnych rozwiązań w kroju. Dobrze jest przymierzyć różne modele, by przekonać się, w którym jest najwygodniej. Trzeba pamiętać również o tym, by wybrana kurtka koniecznie miała:

  • wentylację pod pachami,
  • regulowane mankiety na rzepy,
  • obszerny, odpinany kaptur, który łatwo dopasować i do gołej głowy i do głowy w kasku,
  • kołnierz wykończony stójką, by szyja była zabezpieczona przed zimnem,
  • wiele optymalnie rozmieszczonych i zapinanych kieszeni dostosowanych do przechowywania typowych przedmiotów narciarza (gogle, karnet na stok, telefon i dokumenty),
  • zamek błyskawiczny laminowany i / lub kryty listwą, aby kurtka rzeczywiście była nieprzemakalna.

Dodatkowo, może mieć również inne przydatne elementy, jak choćby:

  • dopinany fartuch śnieżny, którzy przydaje się szczególnie na początku przygody z narciarstwem,
  • odblaski,
  • ściągacze,
  • system pozwalający – w razie konieczności – na namierzenie kurtki (i jej właściciela) przez ratowników.

Alternatywą dla kurtki, a w zasadzie dla kurtki i spodni, jest narciarski kombinezon, jednak jest to rozwiązanie nieoptymalne, niemodne i rzadko dziś wybierane.

Skarpety i rękawice
Niezmiernie ważna podczas jazdy na nartach jest również ochrona stóp i dłoni, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre skarpety i profesjonalne rękawice narciarskie. Skarpety kupuje się dopasowane, a nawet ciut za małe, ponieważ absolutnie nie mogą one zsuwać się ze stóp. Mogłoby to powodować otarcia i psuć komfort jazdy. Skarpety narciarskie powinny być wzmocnione i docieplone w palcach i piętach, być wykonane z materiałów termoaktywnych i posiadać dodatkowo właściwości antybakteryjne. Niestety, wysokiej jakości produkty, robione z odprowadzających wilgoć materiałów, kosztują od kilkudziesięciu do nawet 200 zł! Podobnie jest z rękawicami, tyle że w tym przypadku cena dochodzi aż do 1000 zł. Dobre rękawice są mocne i nieprzemakalne. Powinny być wyposażone w specjalne gumki, aby rękawica po zdjęciu z dłoni mogła po prostu wisieć na nadgarstku.

Inne dodatki
Ze względu na bezpieczeństwo, na nartach jeździ się w kasku i zazwyczaj to on jest jedynym nakryciem głowy. Może się jednak zdarzyć tak, że z jakiegoś powodu potrzebna jest narciarzowi czapka. Trzeba wówczas zadbać głównie o to, aby była ona wiatroodporna, o prostym, przylegającym do głowy kroju. Czasami na stoku przydaje się również chusta, szalik lub komin, który zapewnia ciepłotę pod szyją i w dolnej części twarzy (zwłaszcza w sytuacji, kiedy kurtka nie jest wykończona stójką). Jeszcze tylko gogle i… oczywiście buty narciarskie, ale to bardzo szeroki temat – na osobny poradnik.

Gdzie to wszystko kupić?
Osoby preferujące zakupy online, wszystkie niezbędne elementy odzieży narciarskiej oraz akcesoria mogą kupić w specjalistycznym sklepie internetowym na stronie www.nartywarszawa.pl. Jeśli ktoś woli robić zakupy osobiście lub musi przymierzyć kupowane rzeczy, może udać się do sklepu w Warszawie, przy ulicy Mangalia 4.


 

Obejrzyj modną i funkcjonalną odzież narciarską na www.nartywarszawa.pl