Ozdoby patchworkowe do mieszkania

Ozdoby patchworkowe do mieszkania

29 kwietnia 2018 0 przez StuffRing

cloth-2777_960_720Wzorzysty, kolorowy patchwork może stanowić doskonałe urozmaicenie wnętrza. Dzięki niemu możemy wprowadzić nowe detale lub zaakcentować dominujący motyw dekoracyjny.

Historia patchworku

Swoje początki miał w Anglii, przed epoką wiktoriańską. Służył jako tani sposób wykorzystania starych ubrań do wyrobu ciepłych pościeli. Na dziury i rozdarcia aplikowano łaty o najróżniejszych kształtach. Ze znoszonej odzieży wycinano nadające się części  i naszywano je na mocniejszą tkaninę.

W dzisiejszych czasach cenimy go za praktyczne walory i dekoracyjną wartość. Ozdoby patchworkowe można bez trudu dopasować do wystroju wnętrza pod względem koloru, wzoru i faktury.

Gdzie go wykorzystać

Patchwork może świetnie wyglądać w każdym pokoju domu. Jest klasycznym fragmentem wystroju wnętrza sypialni, zwykle wykorzystywany jako zwyczajna narzuta na sofę lub poszewki na poduszki. W tym celu można łączyć kilka materiałów, aby uzyskać ciekawy efekt. Tkanina w kropki w połączeniu z kratą to oryginalny pomysł. Ozdoby patchworkowe równie dobrze spełnią rolę radosnego dodatku do kuchni lub łazienki.

Sztuka patchworku

Patchwork to łączenie ze sobą kawałków (tzw. łatek) wzorzystego lub kolorowego materiału, poprzycinanych w odpowiednie kształty tak, aby utworzyły mozaikę. Tradycyjnie patchwork wykonywany był ręcznie fragmentami, ale na szczęście dzisiaj wiele klasycznych wzorów można już wykonać dużo szybciej i łatwiej, poprzez zszywanie ich maszynowo.

Jest wiele możliwości tworzenia wzorów, chociaż wciąż najpopularniejsze są klasyczne projekty, oparte na łączeniu łatek geometrycznych, takich jak trójkąt, kwadrat czy sześciokąt. Można również spróbować zrealizować własne pomysły na wzór patchworkowy, wykorzystując resztki tkanin. Warto użyć wzorników dostępnych w sklepach lub samodzielnie wyciąć formę z kartonu. Jeśli chcemy stworzyć swój własny wzór, najpierw musimy naszkicować go na papierze lub ułożyć łatki w taki sposób, jak chcemy by były zszyte.

Patchwork może dać niesamowity efekt. Wszystko zależy od naszej fantazji. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.