Pielęgnacja betonu zimą

Pielęgnacja betonu zimą

4 grudnia 2019 0 przez StuffRing

Przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych beton nawet podczas mrozów może poprawnie się zawiązać. Wcale nie trzeba na czas zimy przerywać budowy – zamiast tego wystarczy po prostu wiedzieć, co robić, by mieszanka betonowa miała dobre warunki.

Wybór odpowiedniej mieszanki betonowej

Jeśli chcemy, by beton wylany zimą dobrze spełnił swoją funkcję, to pielęgnację musimy rozpocząć już na etapie dobrania składników mieszanki. Właściwie zmodyfikowany skład pomoże nam w tym zadaniu – przykładowo często dodawane są specjalne domieszki chemiczne przyspieszające wiązanie lub mrozoodporne. Zdecydowanie warto także sięgnąć po prefabrykaty, w których użyto cementów o wyższym cieple hydratacji. 

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej betoniarni, więc wpisując w wyszukiwarkę „beton Radomsko” dobrze sprawdzić opinie na temat interesującego nas producenta. 

Właściwa izolacja termiczna betonu

Zanim wylejemy mieszankę, koniecznie trzeba się upewnić, że wykonane zbrojenie i szalunki sprawdzą się nawet podczas niskich temperatur. Za wszelką cenę powinniśmy unikać sytuacji, w której te elementy mogłyby zamarznąć – uniemożliwimy w ten sposób poprawne dojrzewanie betonu. Dlatego koniecznie trzeba zastosować izolację na szalunki, najlepiej w postaci pianki, styropianu, wełny i folii.

Również sam beton potrzebuje odpowiedniej ochrony przed mrozami. W tym celu sprawdzą się takie materiały jak folia bąbelkowa, wełna mineralna czy styropian. Chronią one mieszankę przed utratą ciepła hydratacji oraz ciepła własnego, zanim beton osiągnie parametry, które zapewniają odporność na zamrożenie.

Dostarczanie ciepła do betonu

Beton od http://wlodar.com.pl/ bądź innej wytwórni musi nie tylko mieć zapewnioną izolację, ale także stały dostęp do ciepła. Podgrzanie betonu to niezbędna część pielęgnacji, zwłaszcza kiedy chcemy przyspieszyć jego wiązanie, a temperatury nie rozpieszczają. W tym celu bardzo często wykorzystuje się maty grzewcze, ale również osłony, dzięki którym wytwarzane jest ciepłe powietrze i para wodna. Nagrzewanie odbywa się też czasem przy użyciu elektronagrzewu, promienników podczerwieni czy polu elektromagnetycznemu.