Skup węglików spiekalnych – co warto wiedzieć?

Skup węglików spiekalnych – co warto wiedzieć?

5 stycznia 2021 0 przez StuffRing

Węglik spiekalny wykorzystywany jest do produkcji specjalistycznych narzędzi, części oraz maszyn stosowanych w wielu branżach przemysłu. Jego recykling to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się złomu i podratowanie swojego budżetu, ale również podarowanie nowego życia temu surowcowi. Co warto wiedzieć o skupie węglików spiekalnych?

Węglik spiekalny – co to jest?

Węglik spiekalny to surowiec, który otrzymuje się techniką metalurgii proszkowej z węglików metali. Do jego produkcji jako baza wykorzystywany jest węglik wolframu WCx, a kobalt stosuje się jako środek spajający. Równie często jako spoiwo wybierany jest także nikiel oraz tytan, a nieco rzadziej wykorzystuje się niob, chrom, cyrkon oraz tantal. Firma stellmet.pl zajmuje się skupowaniem tego surowca oraz przekazywaniem go do recyklingu.

Pozyskiwanie węglików spiekalnych

Węglik spiekalny pozyskiwany jest przez firmy skupujące złom pod wieloma postaciami. Do recyklingu doskonale nadają się:

  • różnorodne  płytki wieloostrzowe do noży wymiennych maszyn,
  • produkty pokryte tlenkami lub azotkami węglików spiekalnych, które zabezpieczają ich powierzchnię,
  • frezy monolityczne oraz końcówki w formie dokręcanych wkładek,
  • wiertła,
  • wkładki do ciągadeł do drutu lub rur,
  • walce do drutu,
  • matryce do wyciskania,
  • płytki przylutowane do noży,
  • kulki lub groty przylutowane do głowic wiertniczych.

Często pozyskiwaną postacią węglików spiekalnych są również proszki i szlamy, które stanowią pozostałość z linii produkcyjnych narzędzi, ich regeneracji lub ostrzenia.

Właściwości i zastosowanie węglików spiekalnych

Węglik spiekalny to surowiec powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Produkty z tego materiału uzyskuje się poprzez spiekanie proszków metali w bardzo wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem. Cechą charakterystyczną węglików spiekalnych jest duża twardość, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane w procesie obróbki innych metali. Dodatkowo surowiec ten nie ulega odkształceniom nawet w wysokich temperaturach (nawet 800°C) i pod wpływem tarcia.

Węgliki spiekalne mają doskonałe właściwości skrawne wyróżniające się na tle innej stali wykorzystywanej do produkcji narzędzi. Nie bez powodu twardość węglików porównuje się do diamentu, jednak warto pamiętać, że surowiec ten jest dość kruchy. Z tego powodu najczęściej węgliki spiekalne wykorzystuje się do produkcji niewielkich elementów jak np. wiertła, groty lub ostrza maszyn skrawających.

Ile kosztuje węglik spiekalny i dlaczego warto go recyklingować?

Rosnące zapotrzebowanie na metale wynika ze znacznego rozwoju przemysłu oraz nieustannego postępu cywilizacyjnego. Niestety naturalne złoża metali nie są odnawialne, a z roku na rok jest ich coraz mniej. Jednym z najlepszych sposobów ich oszczędzania jest skup węglika spiekanego oraz innych metali, a następnie ich przetwarzanie i ponowne wykorzystanie. W efekcie ograniczana jest nie tylko ilość produkowanych odpadów, ale również oszczędzana jest energia potrzebna do przygotowania wydobytych metali do użycia. Takie postępowanie ogranicza też emisję gazów, które wydzielają się podczas wydobycia rud metali. Recykling jest więc zjawiskiem niezwykle pożądanym z punktu widzenia środowiska naturalnego.

Cena węglika spiekalnego, która oferowana jest przez firmy skupujące, uzależniona jest od notowań giełdowych, sytuacji ekonomicznej na świecie oraz gatunku surowca. Na wartość węglików spiekalnych wpływają inne metale, które wchodzą w skład surowca. Każdy złom jest więc wyceniany indywidualnie przed zakupem.