Sprawdź, jak możesz sfinansować zakup auta

Sprawdź, jak możesz sfinansować zakup auta

2 stycznia 2019 0 przez StuffRing

Masz w planach zakup samochodu, mimo że brakuje Ci gotówki? Możesz pożyczyć od rodziny albo zdecydować się na finansowanie wraz z bankiem. Do wyboru jest m.in. kredyt samochodowy lub gotówkowy czy leasing. Poniżej omawiamy te rozwiązania, aby ułatwić Ci decyzję.

Jeśli postanowiłeś, że kupujesz auto, a nawet wiesz już, jakiego modelu szukasz, wystarczy zgromadzić na nie środki. Tymczasem często uskładanie całej sumy jest problemem i potrzebujemy wsparcia, aby sfinansować ten zakup. Do wyboru są m.in. kredyty samochodowe oraz gotówkowe, a także wygodny leasing. Nie ma najlepszej opcji dla każdego – należy podejść do tej kwestii indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie swoje potrzeby i możliwości.

Kredyt gotówkowy

Kredyt konsumpcyjny ma licznych zwolenników, gdyż nie trzeba nikomu tłumaczyć, na co potrzebne są nam środki – może to być nowy lub używany samochód, wakacje, remont itd. To często wybierana opcja, gdyż formalności są naprawdę proste. Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy, potrzebny jest dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Nie są też wymagane zabezpieczenia, co jest wielkim plusem. Jakieś minusy? Na pewno jest wyżej oprocentowany niż kredyt samochodowy, o którym piszemy poniżej.

Kredyt samochodowy

Większość z nas decyduje się jednak na kredyt samochodowy. Musimy być jednak przygotowani na sporo formalności, mimo że pracownik banku lub salonu samochodowego służyć będzie pomocą. Zaletą jest z pewnością niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego – zwykle wynosi ono około 7-20%, a gotówkowego nie mniej niż 20%.

Wiąże się to z zabezpieczeniem, np. cesją – to pozwala obniżyć oprocentowanie. Ponadto wiele banków wymaga też wkładu własnego. To minut, jeśli nie mamy gotówki, a plus, bo obniży nam to koszt i ratę kredytu, a także oprocentowanie. Za pieniądze z kredytu samochodowego możemy jednak kupić tylko auto – opon zimowych czy ubezpieczenia itd. już nie.

Wygodny leasing

Leasing polega na udostępnieniu przez jedną stronę danego przedmiotu drugiej osobie. Obie strony wspólnie ustalają czas i raty. Proces zawarcia umowy jest zaś bardzo prosty. Kupujący samochód doceniają też szansę na odliczenie podatku VAT oraz brak konieczności posiadania wkładu własnego. Leasing ma też kilka minusów – generuje też inne koszty i prowizje, a ponadto nie czyni z nas właścicieli auta. Możemy je co prawda później odkupić na preferencyjnych warunkach. Na leasing chętnie decydują się korporacje, ale nie tylko. Ciekawą opcją jest też nowoczesny program finansowania zakupu auta łączący leasing z zaletami innych rozwiązań – dealerzy danej marki inaczej go jednak nazywają.