Wtryskiwacz benzynowy – jak rozpoznać awarię?

Wtryskiwacz benzynowy – jak rozpoznać awarię?

20 listopada 2017 0 przez Nadia

uklad-benzynowy-samochoduAwaria wtryskiwacza benzyny bardzo rzadko ma miejsce. Z reguły potrafi on funkcjonować prawidłowo przez cały czas użytkowania samochodu. Dlatego też, kiedy zdarza się usterka w układzie wtryskowym benzyny, bardzo trudno ją rozpoznać. Jakie są jej objawy? Sprawdź!

Trwałość wtryskiwaczy benzynowych to nie mit, ale…

Tak, jak już wspomnieliśmy na początku, trwałość wtryskiwaczy benzynowych jest naprawdę wysoka i rzadko się zdarza, by doszło do awarii tego układu. Znacznie częściej słyszy się o usterkach w układzie silnikowym Diesla, w którym wtryskiwacz Common Rail, jest o wiele delikatniejszy, mocniej obciążony oraz narażony na dłuższą pracę. Dlatego, zanim zaczniesz szukać powodów złego funkcjonowania swojego samochodu w układzie wtryskowym, sprawdź najpierw, czy problem nie leży w zapłonie, a dopiero później przejdź do diagnostyki wtrysków. Jednak nie lekceważ żadnych objawów, często bowiem zdarza się, że kierowcy przeświadczeni o bezawaryjności wtryskiwacza benzyny, zupełnie go pomijają, szkodząc tym samym swojemu pojazdowi.

To powinno Cię zaniepokoić…

Można wyróżnić dwa przypadki, które wskazują na problem z układem wtryskowym. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której silnik nie chce zapalić. Sprawia ona wiele problemów w diagnostyce, ponieważ mimo że bardzo rzadko jest to przyczyna wtryskiwaczy, najczęściej to im przypisuje się odpowiedzialność za awarię. 

Często w sytuacji, kiedy silnik nie chce odpalić, jednak wszystko działa i nigdzie nie widać przyczyny tego stanu rzeczy, mechanicy decydują się na wymianę wtrysków. Taktyka ta w większości przypadków okazuje się błędna, a problem nie znika. Zanim dojdzie do wymiany wtryskiwacza, warto więc najpierw sprawdzić poziom paliwa w samochodzie. Często za usterkę odpowiadają uszkodzone pływaki, które są odpowiedzialne za informowanie o poziomie benzyny.

Dobrze jest również przyjrzeć się pompie paliwowej oraz filtrowi paliwa, który jeśli długo nie był wymieniany, może się po prostu zapchać. W takim przypadku benzyna przedostaje się do wtryskiwacza w znikomej ilości. Równie istotna jest tu szyna wtryskowa. Aby sprawdzić jej stan, trzeba ją rozłączyć i uruchomić rozrusznik. To pokaże, czy paliwo wydostaje się z wtryskiwaczy. Jeśli tak, to oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie – problem leży po stronie wtryskiwaczy.

Kiedy silnik pracuje nierówno…

Drugim objawem, który może świadczyć o awarii wtryskiwaczy, jest nierówna praca silnika. Jednak podobnie, jak w pierwszym przypadku, należy najpierw wykluczyć inne możliwości. Na pierwszy rzut powinien iść układ dolotowy – jego nieszczelność może powodować zasysanie powietrza. Jeśli okaże się, że z nim jest wszystko w porządku, warto wykonać diagnostykę komputerową. Może to pomóc określić, gdzie leży problem z nierówną pracą silnika. Problematyczne mogą się okazać także świecie zapłonowe oraz cewki, jeśli nie były długo wymieniane. Dopiero, jeśli okaże się wszystkie powyższe elementy, zostały skontrolowane i to nie ona są przyczyną awarii, należy sprawdzić poprawność działania wtryskiwaczy.

Co zrobić z uszkodzonym wtryskiwaczem?

Uszkodzony wtryskiwacz trzeba wymienić. W tym przypadku nie ma ofert regeneracji, trzeba kupić nowy element. Wynika to z faktu niezawodności tej części. Jeśli szukasz wtryskiwaczy, sprawdź naszą ofertę na Nocar.pl. Oferujemy produkty jedynie renomowanych producentów.

wtryskiwacze-benzyny

Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com