
Zmiana czasu na letni 2025 – kiedy?
4 marca 2025Ponury początek roku to okres, w którym mnóstwo osób czeka na to, aż dni staną się dłuższe. Niebawem nastąpi zmiana czasu zimowego na letni i w końcu słońce będzie zachodzić nieco później. Kiedy należy przestawiać zegarki i czy dzięki temu będziemy spać godzinę krócej, czy dłużej?
Kiedy będzie zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 roku?
W 2025 roku zmiana czasu w Polsce przypada w nocy z 29 na 30 marca, czyli z soboty na niedzielę. O godzinie 2:00 wskazówki zegarów trzeba będzie przesunąć na 3:00, co wyznaczy początek obowiązywania czasu letniego środkowoeuropejskiego. W związku z tym noc stanie się krótsza, ale za to każde następne popołudnie zyska więcej naturalnego światła.
Skąd wiadomo, że zegarki trzeba przestawić akurat w ostatnią niedzielę marca? Wynika to takich dokumentów jak dyrektywa Parlamentu Europejskiego czy Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Czy to ostatnia zmiana czasu w Polsce?
Od lat w przestrzeni publicznej słychać dyskusje na temat zasadności zmian czasu. Sporo osób przyznaje, że źle znosi skutki przesuwania wskazówek zegarów – krótsze dnia, ciemne poranki itd. Coraz więcej mówi się o odejściu od zmian i przyjęciu jednego obowiązującego czasu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Ustalenia są jednak na dość wczesnym etapie, a zniesienie zmian z czasu letniego na zimowy i odwrotnie wymaga odpowiedniego porozumienia Rady UE i Parlamentu Europejskiego, które jeszcze nie zaszło. Wydaje się jednak, że w niedalekiej przyszłości dojdzie do przyjęcia jednego czasu w Europie.
Politycy sugerują, że nadchodząca zmiana w 2025 roku może być ostatnią. Jednak w związku z obowiązującymi rozporządzeniami co do korekt czasu w latach 2022-2026 trzeba liczyć się z tym, że najprawdopodobniej co najmniej do końca przyszłego roku nie dojdzie do żadnej rewolucji w tej kwestii.
Plusy zmiany czasu na letni
Gdy państwa członkowskie Unii Europejskiej zadecydują o przyjęciu jednego czasu, trzeba będzie wybrać pomiędzy letnim a zimowym. Okazuje się, że to właśnie ten, który rozpocznie się w ostatnią niedzielę marca, ma wielu zwolenników. Wśród korzyści czasu letniego wyróżnia się, m.in.:
- dłuższe dni – dzięki temu, że wieczorem dłużej można cieszyć się jasnością, ludzie chętniej spędzają czas na zewnątrz;
- oszczędność energii – dostęp do światła dziennego nawet późnym popołudniem sprawia, że nie ma potrzeby włączania żarówek w domu czy mieszkaniu, a to prowadzi do niższych opłat za prąd;
- lepsze samopoczucie – dłuższe dni pozytywnie wpływają na nastrój i motywują do spędzania aktywnie czasu na zewnątrz, co ma duże znaczenie w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Warto pamiętać, że zegarki w telefonach czy smartwatche przestawiają się automatycznie. Zwykle trzeba jednak zadbać o te znajdujące się w samochodach czy sprzętach AGD oraz o klasyczne tarczowe modele na pasku.