Na co powinieneś uważać, korzystając z suchej zabudowy wnętrz?

Na co powinieneś uważać, korzystając z suchej zabudowy wnętrz?

18 września 2019 0 przez StuffRing

Sucha zabudowa wnętrz to popularne rozwiązanie stosowani do wykańczania różnego rodzaju pomieszczeń. Najczęściej wykonuje się je z płyt kartonowo-gipsowych, choć możemy też spotkać płyty cementowe lub włóknowo-gipsowe. Są lekkie, dobrze utrzymują ciepło oraz nie sprawiają wielu trudności podczas montażu. Mimo to musimy zachować pewne środki ostrożności. Na co zwrócić uwagę w przypadku suchej zabudowy wnętrz?

Dobre przechowywanie

Chociaż płyty kartonowo-gipsowe to bardzo wytrzymały, funkcjonalny materiał, to jednak potrzebuje odpowiednich warunków. Zanim zatem przejdziemy do ich zamontowania, upewnijmy się, że nie pozostają na wolnym powietrzu – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do ich zawilgocenia. Tym sposobem płyty stracą właściwości termoizolacyjne i będą się niszczyć podczas przykręcania. Wystawianie ich na słońce również może przynieść opłakane skutki.

Płyty przechowujmy zatem w optymalnej temperaturze, w suchym, zacienionym miejscu i najlepiej owinięte folią.

Poprawne łączenie płyt

Karton-gips łączy się przy pomocy masy szpachlowej. Trzeba przy tym pamiętać, że nie może obyć się bez taśmy. Jeśli z niej zrezygnujemy, zaprawa może nie wystarczyć i na powierzchni pojawią się rysy. Zdarza się, że płyty nawet pękają, przez co musimy rozpocząć montaż od nowa.

Rodzaj płyty a wilgoć

W zależności od tego, gdzie ma się znaleźć sucha zabudowa wnętrz, musimy dobrać odpowiednią grubość płyt. Jeśli wykańczamy np. łazienkę, gdzie poziom wilgotności przekracza z reguły 70%, trzeba wybrać taki model, który jest odporny na takie warunki. 

Długość profili CW

W trakcie montażu korzystamy m.in. z profili CW. Warto przy tym zaznaczyć, że ich wysokość powinna być 1-2 cm mniejsza od ściany, którą chcemy zabudować. Jeśli tego nie dopilnujemy, najprawdopodobniej powierzchnia zacznie pękać.

Izolacja akustyczna

By płyty kartonowo-gipsowe dobrze pochłaniały dźwięki, pomiędzy nie należy zastosować wypełnienie w postaci wełny mineralnej lub szklanej. Pomijając ten krok sprawimy, że hałasy z wnętrza pomieszczenia będą z łatwością słyszalne w innych częściach domu. 

Jeśli szukasz fachowców do wykonania suchej zabudowy wnętrz, sprawdź https://termobud.com.pl.