Skontroluj swój dach i rynny przed zimą

Zima już za pasem, a to oznacza, że warto przygotować do niej nie tylko wnętrze, ale i elewację swojego mieszkania. Bardzo ważne jest więc, by zadbać o wyczyszczenie dachu i rynien oraz zaimpregnowanie miejsc, które mogą być podatne na rdzewienie czy uszkodzenia mechaniczne. To także ostatni dzwonek na wymianę zadaszenia i obejrzenie czy nie występują na nim żadne poważne usterki. Więcej na temat tego, jak przygotować dach do zimy przeczytasz w tym artykule.

Czyszczenie dachu przed zimą

Pierwsze i najważniejsze zadanie związane z czyszczeniem dachu, to usunięcie z niego wszystkich śmieci, błota, kurzu i jakichkolwiek innych zanieczyszczeń. Dzięki temu będziemy mogli dokładniej obejrzeć stan modułów oraz rynien. Dach i rynny warto na początku umyć pod ciśnieniem, by grubszy i starszy brud mógł swobodnie odpaść. Pamiętajmy także o wymieceniu z każdej rynny wszystkich zanieczyszczeń. To pozwoli nam dobrze skontrolować ich stan oraz wybadać wszelkie usterki.

Konserwacja dachu – jak to zrobić?

Po oczyszczeniu dachu najczęściej zaczynamy dostrzegać różnego rodzaju usterki. Może to być rdza lub rysy czy pęknięcia na połaci. Jeśli pęknięcia są jednowarstwowe, warto od razu wymienić moduł blachodachówki. Kiedy jednak uszkodzenia są rozległe lub bardziej poważne, może okazać się konieczne, żeby całkowicie wymienić swoje pokrycie. Idealnym zastępstwem uszkodzonych dachówek lub gontu jest blachodachówka modułowa, która występuje w kilku wariantach.

Kiedy i jak wymienić rynny?

Kolejna część elewacji, którą często należy wymieniać i konserwować do rynny. Są bardziej podatne na uszkodzenia i przeciekanie, ponieważ w większości domów montuje się rynny wykonane z PCV. Jeśli więc i Twoje rynny wymagają wymiany, lepiej i korzystniej finansowo jest zdecydować się na te wykonane z aluminium.

Przegląd awaryjnych poszyć na dach

Po sprawdzeniu stanu dachu okazało się, że należy go wymienić? Zastanawiasz się, jak to zrobić jak najniższym kosztem, szczególnie z uwagi na zbliżającą się zimę i inne wydatki? Wtedy z pomocą przychodzi tania, trwała i solidna blacha trapezowa.