Smartfony Huawei – sprawdź jak naprawić najczęstsze usterki

Smartfony Huawei – sprawdź jak naprawić najczęstsze usterki

5 marca 2021 Wyłączono przez StuffRing

Obok Xiaomi, smartfony Huawei to najpopularniejsze urządzenia od chińskich producentów na polskim rynku. Mimo braku usług w Google w modelach od P40 w górę, nadal cieszą się uznaniem użytkowników w naszym kraju, zwłaszcza modele z udanej serii P20 i P30. Nawet ich solidne wykonanie nie chroni jednak przed usterkami. Jakie są najczęstsze awarie i problemy z telefonami od Huawei i jak sobie z nimi poradzić?

Znany problem zbitej szybki – co robić?

W jednej ręce zakupy, w drugiej klucze, a jeszcze ktoś dzwoni… I mamy gotowy przepis na upadek telefonu. Z reguły kończy się to zbitą szybką ekranu, co potwierdza liczba takich napraw w serwisach smartfonów. Nie zawsze jest to uszkodzenie całego ekranu – to jest znaczny koszt – lecz jedynie szybki z panelem dotykowym, tzw. digitizera. W przypadku telefonów Huawei, część modeli (np. popularny P30 Pro) posiada wytrzymałe szkło Gorilla Glass. Nawet to czasami nie wystarczy i szybka pęknie. Co wówczas?

Można zgłosić się do specjalistów i poinformować o problemie serwis Huawei, który wskaże najbliższy punkt. Otrzymujemy wówczas już w aplikacji wycenę wymiany takiej szybki. Można skorzystać także z nieautoryzowanego serwisu, gdzie cena wymiany szybki będzie niższa, a niekoniecznie stracimy na jakości. Odradzana jest próba wymiany tego elementu na własną rękę – potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, jak np. separator podgrzewający czy drut molibdenowy. Zdecydowanie lepiej jest udać się do osób doświadczonych w takich naprawach.

Spadek wydajności – wymiana baterii

Wraz z rozwojem technologii, smartfony pozwalają na coraz więcej. Wymagają także więcej energii. Huawei stosuje w swoich telefonach efektywne baterie li-on, jednak nawet one po pewnym czasie się zużywają. Jedynym wyjściem jest wymiana baterii, jednak obecnie smartfony chińskiego producenta są jednolitym urządzeniem. Nie podniesiemy klapki, by włożyć świeżo zakupioną baterię.

W tej sytuacji nie jest konieczny serwis Huawei – wystarczy zgłoszenie chęci wymiany baterii w dowolnym punkcie serwisowym. Wymaga to podgrzania klapki telefonu, odklejenia tego elementu, odłączenia baterii i wyciągnięcia jej.

Problem z ładowaniem lub przesyłaniem plików – zużyte gniazdo USB

Jednym z częściej zgłaszanych problemów, jest przerywanie ładowania telefonu lub przesyłania plików kablem połączonym z komputerem. Chociaż część telefonów Huawei obsługuje już ładowanie indukcyjne, nadal każdy posiada wejście USB do standardowego podłączenia urządzenia. Po jakimś czasie gniazdo USB się wyrabia lub “zapycha” cząsteczkami z zewnątrz, a telefonu nie da się podłączyć do ładowania. Co zrobić w takiej sytuacji?

Prawdopodobnie należy przeczyścić gniazdo USB – w domu możemy to zrobić np. dmuchając z odpowiedniej odległości sprężonym powietrzem (gdy telefon jest wyłączony). Jeżeli to nie przyniosło efektu, usterkę sprawdzi serwis specjalizujący się w naprawach smartfonów, taki jak phonefix.com.pl. Jeżeli przeczyszczenie nie przyniesie efektu, serwis dokona wymiany gniazda USB. Cena takiej usługi z reguły nie przekracza 150 zł, a ulubiony Huawei będzie ładował się jak nowy.