Ubezpieczenie AC – co daje i dlaczego warto je mieć zwłaszcza latem?

Ubezpieczenie AC – co daje i dlaczego warto je mieć zwłaszcza latem?

21 sierpnia 2020 0 przez StuffRing

Lato sprzyja podróżom, a wzmożony ruch na drogach zwiększa ryzyko uczestnictwa w kolizji czy wypadku. Podstawową formę zabezpieczenia stanowi ubezpieczenie OC, ale na rynku dostępna jest też opcja wykupienia polisy AC. Czym jest autocasco, co obejmuje i dlaczego warto w nie zainwestować? Sprawdź! Ta wiedza może Ci się przydać zwłaszcza wtedy, gdy planujesz podróż.

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Brak aktualnego OC podlega grzywnie, jak również wiąże się z licznymi problemami. Inwestycja w polisę to odpowiedzialne zachowanie, które może uchronić przed wysokimi kosztami odszkodowawczymi. Każdy, kto choć raz próbował znaleźć tańsze ubezpieczenie dla samochodu musiał natrafić na kalkulator OC i AC za pomocą którego w łatwy sposób znaleźć tanie OC. Polisa OC nie jest więc obca kierującym, jednak wielu z nich nie wie o tym, jak przydatne może okazać się również ubezpieczenie AC. Co to jest autocasco i co tak właściwie daje właścicielowi auta?

Autocasco to forma ubezpieczenia komunikacyjnego. Autocasco jest dobrowolną polisą, której brak nie przynosi żadnych konsekwencji i właśnie to odróżnia ją od OC. Mimo to, warto ją wykupić przede wszystkim dlatego, że chroni samochód, np. gdy dojdzie do wypadku czy stłuczki, jak również wtedy, kiedy auto zostanie zniszczone przez siły przyrody, a nawet skradzione. Autocasco może więc obejmować bardzo szeroki wachlarz szkód, jednak to, co konkretnie wchodzi w zakres ubezpieczenia, każdorazowo określa umowa.

Wykupienie ubezpieczenia AC to dobry pomysł zwłaszcza w wakacje, kiedy znakomita pogoda sprzyja utracie czujności na drogach, a zjawiska atmosferyczne są szczególnie gwałtowne. Polisa AC zapewnia pomoc bez względu na to, kto doprowadził do wypadku czy uszkodzenia auta. Zastrzyk pieniędzy pojawi się również wówczas, gdy szkody wyrządzone zostały przez żywioł lub osoby trzecie.

AC – co obejmuje polisa?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, co daje lub co obejmuje autocasco. Zasięg i zasady pomocy określane są przez warunki umowy. Z tego powodu, podczas poszukiwań odpowiedniej polisy, zawsze należy szczegółowo zapoznawać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Bardzo często zdarza się, że ubezpieczenie AC można dopasować do własnych potrzeb i samodzielnie określić spektrum ochrony. Powszechne jest oferowanie AC w zestawie z podstawowym OC czy innymi ubezpieczeniami.

To, w jakich sytuacjach będziemy mogli liczyć na ubezpieczyciela, a w jakich będziemy zdani na samych siebie, zawsze zawarte jest w umowie autocasco. Dlatego tak ważne jest prześledzenie różnych opcji i wybranie tej, która wydaje nam się najkorzystniejsza. Szerszy pakiet ubezpieczenia wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, co odstrasza wielu właścicieli pojazdów. Nie oznacza to jednak, że autocasco to ubezpieczenie tylko dla najbogatszych. Porównanie ofert kilku firm, samodzielny wybór zakresu ochrony czy zakup polis w pakiecie pozwala na poczynienie sporych oszczędności, a nawet wykupienie solidnego ubezpieczenia w cenie porównywalnej z kosztami samego OC w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.