Ile wydać na telewizor do salonu?

Ile wydać na telewizor do salonu?

24 lipca 2018 0 przez StuffRing

tv salonRynek telewizorów jest aktualnie olbrzymi. Potencjalny kupujący atakowany jest zewsząd marketingową papką, by wybrać akurat ten, a nie inny telewizor. Jaki jest jednak optymalny budżet? Jaki TV najlepiej zakupić w danej cenie? Sprawa niby dość indywidualna, ale pewne analizy można przeprowadzić.

Co jest najważniejsze przy wyborze telewizora?

Oczywiście jakość obrazu. Wpływa na nią kontrast, jasność, rodzaj matrycy i przede wszystkim rozdzielczość. Prym wiodą aktualnie telewizory 4K, choć przy oglądaniu zwykłych programów telewizyjnych nie mają jeszcze takiego zastosowania. Jeżeli oglądamy telewizję zwykle w większym gronie, np. całą rodzinką, to istotne mogą być także kąty widzenia.

A co z przekątną ekranu? Jeżeli szukacie telewizora do dość dużego salonu, to warto rozglądać się za telewizorami minimum 55-calowymi. 65 cali to już natomiast konkretny olbrzym.

Do wszelkich analiz tego rynku posłużyłem się rankingami telewizorów zawartymi na portalu: https://www.videotesty.pl/telewizor/ranking/. Wydają się bowiem być dość mocno zróżnicowane. Sporo z nich posiada także wersję wideo – zamieszczoną na portalu YouTube. Potwierdza to wysoką jakość merytoryczną tych materiałów.

No to ile potrzeba mi na dobry TV do salonu?

W supermarketach często możemy znaleźć dość duże telewizory za nawet 1000 zł. Śmiem jednak twierdzić, że nie warto ich kupować, gdyż mają sporo mankamentów.

Z cenami nie jest jednak tak tragicznie. Już za około 2000-3000 zł jesteśmy w stanie kupić dobrze wyglądający model z platformą Smart TV czy rozdzielczością maksymalną 4K UHD.

Warto oczywiście zwrócić przy tym uwagę na design. Nawet w miarę budżetowe telewizory są zwykle smukłe i stylowe. Powinny więc zrobić duże wrażenie na naszych znajomych, których zaprosimy na wspólny seans filmowy czy oglądanie meczu.

Idąc jednak dalej, gdy zależy nam na nieco wyższej jakości obrazu w porównaniu do wszechobecnych telewizorów LCD LED, warto zainwestować w matrycę OLED. Gwarantuje ona bowiem znakomitą, niesamowicie głęboką czerń i żywe kolory.

Prym w tym segmencie wiodą modele marki LG. Odnosząc się do kilku rankingów ze wspomnianej wcześniej strony, dobry telewizor OLED można już zakupić za 5500-6000 zł. Patrząc na możliwości tego sprzętu, nie jest to wcale wygórowana cena.

Bardziej obeznani w temacie zwrócą mi zapewne uwagę na aspekt wypalania się matryc tego typu. Owszem, są pewne obawy z tym związane, ale moim skromnym zdaniem, przy zwykłym użytkowaniu domowym raczej nie musimy się tego bardziej bać.

Powiedzmy sobie bowiem szczerze, nowoczesne TV są bardziej awaryjne od telewizorów starego typu, ale patrząc po wielu opiniach, posiadacze pierwszych serii telewizorów OLED w zdecydowanej większości wciąż pozytywnie je oceniają. Te nowsze są z kolei bardziej odporne na efekt wypalania matrycy.

Oczywiście możemy wydać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych i zakupić flagowe konstrukcje z tą matrycą. Alternatywą są także telewizory QLED od Samsunga, choć pod względem poziomu czerni ustępują swojemu konkurentowi od LG. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że QLED to LED na sterydach. Rewolucją jest natomiast zdecydowanie OLED.

W ramach krótkiego podsumowania:

– Jeżeli chcesz na szybko kupić w miarę tani TV do salonu, który jednak wytrzyma kilka dobrych lat bez najmniejszych awarii i zagwarantuje przyzwoitą jakość obrazu, to celuj w modele 4K za ok. 3000 zł.

– Jeżeli masz już większe wymagania co do jakości obrazu, minimalnym pułapem będą produkty LG z matrycami OLED. Ceny polecanych modeli zaczynają się od około 5500 zł.

– Jeżeli nie uznajesz kompromisów i masz wysoki budżet, to rozglądaj się za flagowymi konstrukcjami, również głównie w obrębie OLED.