Fundusze inwestycyjne dla początkujących to dobry pomysł / fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne dla początkujących to dobry pomysł / fundusze inwestycyjne

11 lipca 2018 0 przez StuffRing

coins-1523383_960_720Okazuje się, że inwestycje w fundusze inwestycyjne to świetna okazja do pomnażania pieniędzy nie tylko dla osób, które posiadają duże oszczędności ani tych, którzy są już wprawionymi graczami na tym rynku i doskonale znają mechanizmy funkcjonowania różnych instrumentów. W agresywne fundusze może inwestować także początkujący, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z zarabianiem na oszczędnościach. Wszystko dlatego, że ryzyko inwestycyjne można skutecznie ograniczać. Niepotrzebne są też duże sumy, by móc liczyć na spory zysk.

 

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Coraz więcej Polaków decyduje się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Już 2% wszystkich osób, które inwestują swoje oszczędności, wybiera właśnie ten instrument inwestycyjny. Nie boimy się już ryzyka utraty wniesionego kapitału i wolimy dawać sobie szansę na większy zarobek niż w przypadku w pełni bezpiecznych kont oszczędnościowych czy lokat w banku.

W przypadku funduszy inwestycyjnych funkcjonują dwie najważniejsze zasady:

  • im większe ryzyko zostanie podjęte, tym na większy zysk może liczyć inwestor,
  • im dłużej będzie trwała inwestycja, tym zarobek może być większy.

Wybierać można różne fundusze inwestycyjne. Do najbardziej popularnych zaliczają się inwestycje w obligacje o ograniczonym ryzyku, ale też te najbardziej ryzykowne, czyli fundusze akcyjne. Początkującym zaleca się inwestowanie w te bezpieczniejsze, przynajmniej na starcie swojej przygody z pomnażaniem pieniędzy.

Jak ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Początkowi inwestorzy mogą skutecznie ograniczać ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. Przede wszystkim mogą liczyć na wsparcie doradców inwestycyjnych, którzy sprawnie ulokują oszczędności inwestora. Mogą także wybierać fundusze inwestycyjne, które z założenia cechują się mniejszym ryzykiem. Mowa tutaj o wspomnianych już funduszach obligacji czy rynku pieniężnego.

Ograniczanie ryzyka następuje także poprzez zakładanie całego portfela inwestycyjnego. Chodzi o to, by nabywać jednostki uczestnictwa nie w jednym, ale co najmniej kilku funduszach. Szansa na to, że wszystkie zakończą się niepowodzeniem, jest przecież wtedy niewielka, więc inwestor w najgorszej sytuacji straci tylko część kapitału. Banki oferują również instrumenty połączone, to między innymi fundusze inwestycyjne z lokatą. Kapitał jest wtedy dzielony na dwie części, podlega zarówno inwestycji z gwarantowanym zyskiem, jak i tej obarczonej ryzykiem.

Oszczędności, które mogą podlegać inwestowaniu

Początkowi inwestorzy, którzy nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy w zakresie sprawnego inwestowania w ryzykowne fundusze inwestycyjne, nie powinni nigdy lokować w te instrumenty wszystkich oszczędności. Sprawdza się zasada, zgodnie z którą na inwestowanie powinno zostać przeznaczonych jedynie 70% zgromadzonej nadwyżki pieniędzy. Dobrze jest sobie zostawić środki na tzw. czarną godzinę. Dzięki temu inwestorzy nie ryzykują utratą wszystkich pieniędzy, co przecież mogłoby zaważyć na ich finansowej stabilności.