Jak prawidłowo ostrzyć noże w kosiarce?

Jednym z najważniejszych elementów kosiarek, które gwarantują łatwość pracy podczas koszenia trawnika, są noże. Nienaostrzone najpewniej przyczynią się do nieestetycznego wyglądu podwórka po skoszeniu, a ponadto zmienią prosty obowiązek w ciężką pracę. Jak prawidłowo ostrzyć noże do kosiarki? Kiedy warto je wymienić?

Nóż do kosiarki – kiedy i jak go ostrzyć?

Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy noże wymagają ponownego naostrzenia, jest przyjrzenie się skoszonemu źdźbłu. Jeżeli będzie ono porwane i poszarpane, to znaczy, że najpewniej noże są tępe. Kosiarki elektryczne, których ostrza są tępe, będą pracowały głośniej, natomiast kosiarki spalinowe zużyją więcej paliwa. Zależnie od wielkości placu, który będzie regularnie koszony, ostrzenie noży może odbywać się każdego miesiąca bądź tylko raz w roku.

Prawidłowy proces ostrzenia powinien rozpocząć się od odkręcenia śruby, która mocuje nóż do kosiarki do trzpienia napędzającego i silnik kosiarki. Ostrze trzeba zdjąć, a następnie dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na ślady rdzy. Jeżeli zebrały się one na ostrzu, należy je zetrzeć. Jeżeli wszystkie czynności zostały wykonane, można przystąpić do ostrzenia. W tym celu wykorzystać można pilnik, szlifierkę bądź inne narzędzie do tego przeznaczone.

Podczas ostrzenia powinniśmy pamiętać, aby nóż ostrzyć zawsze z jednej strony, pozostawiając drugą krawędź tępą. Po skończeniu całego procesu należy ostrożnie założyć nóż. Odwrotne założenie może spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia.

Wyważenie noża tnącego w kosiarce

Oprócz ostrzenia noża w kosiarce kolejnym ważnym elementem, jakiego nie możemy pomijać, jest jego wyważenie. Za każdym razem, gdy nóż jest ostrzony, jego wierzchnia warstwa ulega ścieraniu. Jeżeli z jednej strony nóż będzie zbyt starty, wtedy ostrze może przechylać się w jedną stronę, co doprowadzi w rezultacie do uszkodzenia kosiarki. Źle wyważone ostrze można naprawić, jednak z pewnością nie będzie one wieczne. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za sklepem, w którym możliwy będzie do kupienia wysokiej jakości zamiennik. Polecamy sklep https://ogrodexmilicz.pl, gdzie w ofercie znajdują się ostrza wytwarzane przez renomowanych producentów.