Kurs językowy czy samodzielna nauka?

Kurs językowy czy samodzielna nauka?

10 marca 2016 0 przez Nadia

gerund-1025453_640

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach konieczność. Coraz większa liczba obcokrajowców w naszym kraju i coraz częstsze sytuacje, w których sami jesteśmy zmuszeni wyjeżdżać za granicę, sprawiają, że umiejętność porozumiewania się z obcokrajowcami jest niezwykle przydatna. Nikt  nie zaprzeczy, że najbardziej przydatnym językiem jest obecnie angielski. Już od wielu lat obowiązuje on jako urzędowy w wielu krajach. W jaki sposób opanować płynną mowę w niedługim czasie? Są na to różne, bardziej lub mniej skuteczne metody.

Tradycyjne programy nauczania

Wbrew pozorom wciąż niewielka liczba Polaków może pochwalić się znajomością angielskiego. Powodem są zazwyczaj nieprofesjonalne metody nauczania w szkołach. Głównym celem lektorów jest aby uczniowie zdali egzaminy końcowe i otrzymali dobre oceny na świadectwie. Typowa lekcja bazuje na zadaniach i tekstach zawartych w podręcznikach. Nauczyciel zleca grupie wykonanie kilku ćwiczeń. Uczniowie mają bardzo dużo czasu na uzupełnienie określonych fraz. Efekt? Mózg przyzwyczaja się do możliwości długiego zastanawiania się. Rozwiązywanie zadań gramatycznych jest możliwe, ale co z płynną wypowiedzią? Kiedy słuchaczom przychodzi porozumieć się z obcokrajowcem zaczynają się jąkać i w końcu okazuje się, że mają w głowie tzw. czarną dziurę. Jeśli natomiast chodzi o zdolność rozumienia mowy, szkoła również nie przygotowuje uczestników zajęć we właściwy sposób. Ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem polegają na odsłuchiwania przez uczniów nagrań z płyty dołączonej do podręcznika. Niestety tego typu zabiegi również zawodzą. Nagrany tekst jest bowiem wyjątkowo wyraźny, a mówiący, posiadający dobrą dykcję mówią bardzo powoli. Zupełnie inaczej wygląda to w praktyce. Wiadomo przecież, że Brytyjczycy posiadają charakterystyczny akcent, który trudno jest zrozumieć bez uprzedniego przygotowania.

Samodzielna nauka a kurs językowy

Najczęstszym błędem popełnianym przez młode osoby jest zaprzestanie nauki zaraz po ukończeniu szkoły. Brak szlifowania języka powoduje jego częściowe zapominanie. Wielu byłych uczniów zatrzymuje swoje podręczniki szkolne, obiecując sobie, że będą systematycznie powtarzać materiał. W praktyce nigdy się to nie sprawdza. Brak motywacji, limitów czasowych i wsparcia nauczyciela nie sprzyjają owocnej nauce. Z tej przyczyny warto zapisać się na kurs angielskiego. Podczas wyboru szkoły językowej, warto zwracać uwagę na pracujących w niej lektorów. Ważne jest to, aby podczas ich zajęć uczniowie mieli możliwość częstych i długich wypowiedzi. Duża ilość rozmów i dialogów pozwala wyćwiczyć płynną wymowę i doskonale przygotowuje do wykorzystywania języka w praktyce. Co więcej, mała liczba członków szkolonej grupy pozwala nauczycielowi poświęcić dużo uwagi każdemu uczestnikowi. Lektor jest w stanie ocenić ich zdolność pochłaniania nowych informacji, co sprzyja doborowi właściwego programu nauczania.

Język angielski może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Jego znajomość jest wymogiem wielu pracodawców, pozwala on na płynną komunikację za granicą, a w biznesie, ułatwia współpracę z nowymi klientami czy kontrahentami.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną tarkowski.edu.pl