Parapety w domu – które warto wybrać?

Parapety w domu – które warto wybrać?

1 lipca 2020 0 przez StuffRing

Parapet stanowi bardzo istotny element stolarki, który wpływa na styl całego wnętrza i prawidłowe funkcjonowanie okna. Dodatkowo, jeśli nieprawidłowo go zamontujemy, nawet najlepsze okna nie ochronią naszego domu przed ucieczką ciepła. Wybór parapetu może okazać się prozaiczny, jednak powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, na który ostatecznie postawić. Ten element wpłynie nie tylko na funkcjonalność przestrzeni przy oknie, ale także podkreśli charakter pomieszczenia.

Parapet – zastosowanie i funkcje

Zazwyczaj podczas planowania wystroju okna skupiamy się głównie na wyborze samego okna oraz takich dodatkach jak firany i zasłony. Zakup parapetów traktujemy drugorzędnie, a przecież stanowią wykończenie konstrukcji otworu okiennego. Dodatkowo zabezpieczają ściany przed zmoknięciem w czasie deszczu i osłaniają grzejniki, kierując ciepłe powietrze w głąb pomieszczenia. Jak dobrać idealny parapet do naszego domu?

Niektórzy twierdzą, że parapet nie daje zbyt dużych możliwości aranżacyjnych. W rzeczywistości, w zależności od tego, na jaki kształt i kolor się zdecydujemy, parapet może kompletnie odmienić wnętrze. Możliwości jest naprawdę sporo – może być wąski i dyskretny, albo na tyle szeroki, by położyć na nim książki. Ostatni trend wskazuje na wybór parapetu niskiego i jednocześnie szerokiego, ponieważ po wyłożeniu na nim koca i poduszek służy jako przytulne siedzisko.

Wybór parapetu – jaki rodzaj będzie najlepszy?

Obecnie największą popularnością cieszą się parapety Częstochowa wykonane z PCV, czyli z tworzyw sztucznych. Warto jednak wiedzieć, że możliwości jest więcej, a dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę, że parapety z poszczególnych materiałów różnią się między sobą. 

Te różnice to nie tylko estetyka czy cena, ale także trwałość, odporność na wilgoć, zarysowania oraz łatwość pielęgnacji. Producenci posiadają wiele różnych propozycji w tematyce parapetów i każdy nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy główny podział parapetów:

  • z PCV,
  • z naturalnego drewna,
  • z kamienia,
  • z płyt drewnopochodnych.

Więcej na stronie: http://dwd.pl.