Drewno klejone – dlaczego warto je stosować?
17 lipca 2020Drewno jest jednym z najpopularniejszych surowców używanych w pracach konstrukcyjnych. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne oraz fizyczne, co pozwala na szerokie zastosowanie w pracach budowlanych. Materiał ten wykorzystuje się nie tylko do budowy domów i altan ogrodowych, ale również do realizacji małych projektów. Drewno klejone świetnie sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych, ma dużą wytrzymałość i da się z niego formować różnorodne kształty.
Drewno klejone – jak powstaje?
Drewno klejone wytwarza się poprzez sklejanie kilku warstw podłużnych listewek drewnianych lub pasków forniru. W ten sposób powstają elementy konstrukcyjne o długości dochodzącej nawet do 40 m. Są czterostronnie strugane i jeśli zachodzi taka potrzeba – frezowane i impregnowane. Z drewna klejonego wytwarza się elementy proste lub o nietypowych kształtach.
Drewno konstrukcyjne używane w realizacji projektów budowlanych musi posiadać odpowiednie cechy. Musi spełniać przede wszystkim warunek pełnej wytrzymałości oraz stabilności. Jego właściwości powinny być dostosowywane do danego projektu budowlanego. Odpowiedni materiał pomoże nam dobrać producent drewna, który wie jak dobrać rodzaj drewna do zamierzonego projektu. Wznoszenie konstrukcji wymaga drewna trwałego, odpornego na zginanie, ale jednocześnie mocno sprężystego. Inne, o mniejszych parametrach wytrzymałościowych, wykorzystuje się do budowy tarasów lub przydomowych altan.
Drewno klejone – jakie gatunki drzew wykorzystać?
Drewnem budowlanym nie mogą być przypadkowe gatunki drzew. Surowiec ten tworzy konstrukcje budynków, dlatego też konieczne jest użycie takich gatunków, które posiadają szereg kluczowych cech i właściwości. Najczęściej wyróżnianymi cechami są:
- trwałość,
- twardość,
- odporność na rozciąganie i ściskanie,
- optymalna wilgotność.
Istnieją cztery główne gatunki drzew, które wykorzystywane są najczęściej jako drewno konstrukcyjne, to sosna, świerk, modrzew oraz jodła. Poza gatunkami drzewa wykorzystywanego jako drewno konstrukcyjne, istnieje również podział na: drewno klejone warstwowo oraz drewno lite.
Więcej na stronie: https://envun.pl/.