Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna wybrać do domu?

25 maja 2020 0 przez StuffRing

Jakie okna wybrać do domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Dzisiejszy rynek jest przepełniony ofertami dotyczącymi wyboru okien – ich rodzaj, kształt, kolor i inne ważne elementy dotyczące wyglądu. Najważniejsze są parametry okien. W zależności, jakie zostaną wybrane okna, stworzy nam to zupełnie inny wygląd budynku i charakter wnętrz. Czasem wstawienie ogromnych okien do salonu, gdzie stoi jedynie kanapa i ława,  mając na zewnątrz piękny ogród, tworzy nam pewnego rodzaju obraz i azyl do odpoczynku. 

Okna – rodzaje okien

Okna składają się z wielu małych i dużych elementów. Wstawienie okna to proces, bowiem od fabryki do osadzenia go w murze budynku przechodzi długą drogę. Producent musi zbadać właściwości okna Częstochowa, podać jego cechy, klasy i wartości odpowiednich współczynników. Najbardziej popularny podział okien to: 

  • okna plastikowe,
  • okna drewniane,
  • okna aluminiowe.

Okna plastikowe (okna PCV) są najbardziej popularne, ponieważ są stosunkowo niedrogie, a przy tym mają bardzo dobrą izolacyjność. Nie przepuszczają ciepła z domu na zewnątrz.  

Z drugiej strony największym minusem jest to, że jest to materiał wrażliwy na zmiany temperatury. Materiał po prostu pracuje, czyli rozszerza się i kurczy. 

Okna drewniane to czysta klasyka gatunku. Są one eleganckie i jedyne w swoich rodzaju. Z wiekiem okna jego drewno szlachetnieje i nabiera wyrazu, czyniąc go niepowtarzalnym. Są to okna bardziej wymagające, ponieważ ich pielęgnacja jest bardziej pieczołowita. 

Podział kończą nowoczesne okna aluminiowe. Kojarzące się głównie z bardziej skomplikowanymi projektami, gdzie jest dużo przeszkleń i są typowe dla nowoczesnego budownictwa. Nie są one tak trwałe, jak okna plastikowe, ponieważ przepuszczają ciepło, ale lepsze, bo nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji.

Co jeszcze wziąć pod uwagę ?

Jeśli mamy taką możliwość, okna powinno się wybierać w pierwszej kolejności, czyli na etapie projektowania budynku. Mimo że standardowe okna sprawdzają się w każdym budynku i wnętrzu, to lepszym rozwiązaniem jest faktyczne dopasowanie idealnych okien, pasujących do naszego wnętrza. Nada to charakter o jaki nam chodzi, a przede wszystkim uwydatni projekt aranżacji wnętrza. Podkreśli, to co najpiękniejsze, a ukryje to, czego nie chcemy pokazywać. Jedni kochają światło i „wchodzący ogród przez okno”, tworzący pewnego rodzaju małą dżungle w domu. Inni natomiast lubują się w mroku, sztucznym świetle i wybiorą mniejsze okna, bądź zakrycie okien w postaci rolet.

Więcej na stronie: http://dwd.pl.