Jakie okna wybrać do domu?

Jakie okna wybrać do domu?

25 maja 2020 Wyłączono przez StuffRing

Jakie okna wybrać do domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Dzisiejszy rynek jest przepełniony ofertami dotyczącymi wyboru okien – ich rodzaj, kształt, kolor i inne ważne elementy dotyczące wyglądu. Najważniejsze są parametry okien. W zależności, jakie zostaną wybrane okna, stworzy nam to zupełnie inny wygląd budynku i charakter wnętrz. Czasem wstawienie ogromnych okien do salonu, gdzie stoi jedynie kanapa i ława,  mając na zewnątrz piękny ogród, tworzy nam pewnego rodzaju obraz i azyl do odpoczynku. 

Okna – rodzaje okien

Okna składają się z wielu małych i dużych elementów. Wstawienie okna to proces, bowiem od fabryki do osadzenia go w murze budynku przechodzi długą drogę. Producent musi zbadać właściwości okna Częstochowa, podać jego cechy, klasy i wartości odpowiednich współczynników. Najbardziej popularny podział okien to: 

  • okna plastikowe,
  • okna drewniane,
  • okna aluminiowe.

Okna plastikowe (okna PCV) są najbardziej popularne, ponieważ są stosunkowo niedrogie, a przy tym mają bardzo dobrą izolacyjność. Nie przepuszczają ciepła z domu na zewnątrz.  

Z drugiej strony największym minusem jest to, że jest to materiał wrażliwy na zmiany temperatury. Materiał po prostu pracuje, czyli rozszerza się i kurczy. 

Okna drewniane to czysta klasyka gatunku. Są one eleganckie i jedyne w swoich rodzaju. Z wiekiem okna jego drewno szlachetnieje i nabiera wyrazu, czyniąc go niepowtarzalnym. Są to okna bardziej wymagające, ponieważ ich pielęgnacja jest bardziej pieczołowita. 

Podział kończą nowoczesne okna aluminiowe. Kojarzące się głównie z bardziej skomplikowanymi projektami, gdzie jest dużo przeszkleń i są typowe dla nowoczesnego budownictwa. Nie są one tak trwałe, jak okna plastikowe, ponieważ przepuszczają ciepło, ale lepsze, bo nie wymagają w zasadzie żadnej konserwacji.

Co jeszcze wziąć pod uwagę ?

Jeśli mamy taką możliwość, okna powinno się wybierać w pierwszej kolejności, czyli na etapie projektowania budynku. Mimo że standardowe okna sprawdzają się w każdym budynku i wnętrzu, to lepszym rozwiązaniem jest faktyczne dopasowanie idealnych okien, pasujących do naszego wnętrza. Nada to charakter o jaki nam chodzi, a przede wszystkim uwydatni projekt aranżacji wnętrza. Podkreśli, to co najpiękniejsze, a ukryje to, czego nie chcemy pokazywać. Jedni kochają światło i „wchodzący ogród przez okno”, tworzący pewnego rodzaju małą dżungle w domu. Inni natomiast lubują się w mroku, sztucznym świetle i wybiorą mniejsze okna, bądź zakrycie okien w postaci rolet.

Więcej na stronie: http://dwd.pl.