Jakie rynny do blachodachówki modułowej?

Jakie rynny do blachodachówki modułowej?

10 lipca 2019 0 przez StuffRing

Rynny to obowiązkowa część każdego domu. Pełnią one jedną z ważniejszych funkcji – odprowadzają wodę z dachu poza elewację budynku. Dzięki temu ściany nie mokną, a w zagłębieniach bryły domu – czy to na dachu czy w jego okolicy – nie stoi woda. Jednak nigdy nie do końca wiadomo, jakie rynny wybrać do blachodachówki, by estetycznie się prezentowały i tworzyły spójną całość ze stylem naszego mieszkania.

Jak wybrać dobre rynny?

To najważniejsza kwestia, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Na razie odrzućmy na bok dopasowywanie rur do dachu i koloru elewacji. Liczy się przede wszystkim materiał, z którego rynny są wykonane i powłoka, która jest na nie nałożona. Nawet rynny wytworzone z materiału, który pozornie jest trwały, – i odporny na różne negatywne czynniki atmosferyczne lub uszkodzenia mechaniczne – nie będą mocne jeśli producent ich nie zabezpieczy.

Dlatego wybierając rynny zwracajmy uwagę na to czy są ocynkowane. Możemy także kupić rynny PCV, które nie tylko są lżejsze, ale również i tańsze. Pamiętajmy również, że bez względu na to, jak drogie i jak wysokiej jakości rynny kupimy, zawsze trzeba je konserwować. Minimum raz w roku sprawdzić ich stan, oczyścić z piasku, liści i ziemi, i skontrolować czy nie są pęknięte.

Wybieramy rynny do blachodachówki

Blachodachówka to najczęściej wybierane pokrycie na dach. Lekkość, trwałość i cena to jej niepodważalne zalety. Jednak planując użyć jej jako zadaszenia, nie wiemy, na jakie rynny się zdecydować, by do niej pasowały. Ocynkowane metalowe będą dla blachodachówki zbyt przytłaczające. Najlepsze to te, wykonane z PCV lub aluminium. Nie dość, że nie obciążą krokwi i dachu, to jeszcze dobrane w odpowiednim kolorze będą się znakomicie prezentować.

Z uwagi na to, że rynny montuje się również wokół tarasów, werand i balkonów, kupmy takie, które będą współgrały i z pokryciem domu i z dachem na dobudowanych pomieszczeniach. Na przykład blacha trapezowa na werandzie i blachodachówka modułowa na budynku to świetne połączenie pasujące do orynnowania z PCV lub aluminium.